Karadeniz'de hamsi, Doğu'da sazan bolluğu

  • Giriş : 11.12.2006 / 00:00:00

Karadeniz'de hamsi bolluğu devam ederken Doğu'da da tatlı sularda sazan bolluğu başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Son günlerde Karadeniz'den limanlara çıkarılan binlerce ton hamsi balıkçıların ve dar gelirli ailelerin yüzünü güldürdü. Bazı vatandaşlar, kıyı merkezlerinde her gün limana çıkarılan binlerce ton hamsinin kokusundan şikâyetçi olmaya bile başladı.

Karadeniz'de günde binlerce ton hamsi çıkınca iç bölgelerde bile hamsinin kilosu 1 YTL'ye düştü. Karadeniz'de hamsi bolluğu devam ederken birçok akarsu kaynağının doğduğu Doğu illerinde dere ve göletlerde sazan bolluğu yaşanmaya başladı.

Çarşı merkezinin hemen hemen her köşesinde seyyar tezgâhlarda balıkçılık yapan satıcılar balık bolluğundan memnun.

Günde yaklaşık 250 kilo tatlı su balığı sattığını söyleyen Bilal Bulgulu, balık bolluğu nedeniyle tatlı su balığının kilosunun hamside olduğu gibi 1 YTL'ye düştüğünü belirtiyor.

Sattığı balıkların Erzincan, Tunceli, Erzurum ve Bingöl'deki akarsu ve göletlerden geldiğini belirten Bulgulu, "Günde yaklaşık 250 kilogram balık satıyorum. Balığın cinsine göre fiyatlar değişiyor. En pahalı balık 1 YTL gidiyor. Ayrıca sattığımız balıkları da temizleyip veriyoruz" diye konuştu.

Akarsu ve göletlerde yapılan balık avında bolluk devam ederken Bingöl Tarım İl Müdürlüğü 4 Aralık'ta yayınladığı bildiride, ticari ve sportif amaçlı balık avının 15 Nisan ile 17 Temmuz 2007 tarihlerinde yasaklanacağını duyurdu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious