Karadeniz'de hamsi rekora gidiyor

  • Giriş : 26.11.2006 / 00:00:00

Giresun Balıkçılar Kooperatifi Başkanı Muzaffer Kalafat, Karadeniz'de bir ayda 250 bin ton hamsi avlandığını, bunun neredeyse bir sezonun av miktarı olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bol ve bereketli süren avın balıkçı ve ucuz fiyattan hamsi yeme fırsatı bulan vatandaşın yüzünü güldürdüğünü ifade eden Kalafat, ''Karadeniz'de bir ayda 250 bin ton hamsi avlandı. Bu, neredeyse bir sezonun av miktarı. Hamsi avı rekora gidiyor'' dedi.

Karadeniz'de mevsim şartlarına bağlı olarak mart ayı sonlarına kadar hamsi avlanabildiğini kaydeden Kalafat, şunları söyledi:

''Karadeniz'de hamsi avında son 2 yıldır yaşanan kötü bir sezonun ardından bu yıl bereketli bir sezon yaşanıyor. Şu an Sinop'tan Hopa'ya kadar her yerde hamsi avlanıyor. Karadeniz'de geçmiş yıllarda ayda ortalama 350-400 bin ton hamsi avlanıyordu. En iyi av sezonunda bu rakam 650 bin tona kadar ulaşmıştı. Bu yıl hava şartları uygun olduğu takdirde hamsi avında bir rekor kırılacaktır. Çünkü bir ayda avlanan hamsi miktarı ortadadır.''

HAMSİ AVI SINIRLANDIRILMALI

Kalafat, hamsinin, Karadenizli balıkçının her şeyi olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

''Karadeniz'de son 2 yıldır hamsi avlanamadı, bundan dolayı hem balıkçı, hem de vatandaş mağdur oldu. Şimdi bol miktarda avlanıyor. Ama bu doğru değil. Hamsi bize her zaman gerekli. Şu an avlanan hamsinin ihtiyaç fazlası olan yüzde 50'si balık unu ve yağı fabrikalarına gönderiliyor. Bu bizi oldukça üzüyor. Hamsi bir gıda maddesidir. Bu nimetten her sezon en iyi şekilde yararlanabilmeliyiz. Geç kalınmadan hamsi avına mutlaka sınırlandırma getirilmelidir.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious