Karadeniz'de kivi bereketi yaşanıyor

Karadeniz'de kivi bereketi yaşanıyor.9318
  • Giriş : 25.11.2008 / 11:06:00

Karadeniz bölgesinde adeta kivi bereketi yaşanıyor. Yaşanan bolluk meyvenin fiyatının düşmesine neden oluyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türkiye Sebzeciler, Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Çakman, Karadeniz bölgesinde adeta kivi bereketi yaşandığını belirterek, yaşanan bolluğun meyvenin fiyatının düşmesine neden olduğunu söyledi.

Çakman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaz sonrası etkili olan yağışların ekim alanlarını adeta canlandırdığını, kış sezonuna özgü sebze ve meyvede rekolte rekoru kırılmasının beklendiğini belirtti.

Karadeniz Bölgesi'ndeki kivi üreticileriyle görüştüğünü, mahsulün çok fazla olduğu, ancak alıcı bulunmadığı yönünde bilgi aldığını belirten Çakman, ürün bolluğu yaşanırken vatandaşların bol bol meyve ve sebze tüketmesini beklediklerini bildirdi.

Çakman, Karadeniz'de yetiştirilen kivinin Akdeniz Bölgesi'nde yetişene göre içinin daha yeşil ve diri olduğunu anlatarak, ''Kivinin kilosu Karadeniz'de 1 ila 1,25 YTL'ye kadar düştü. Portakal ve mandalinanın ardından vatandaşlar bu yıl kiviyi de ucuza ve bol miktarda yiyebilecek'' dedi.

Kivinin adeta vitamin deposu olduğunu dile getiren Çakman, şunları söyledi:

''Vatandaşlar meyve, sebze ucuzken bol bol yesin. Mandalina, portakal, greyfurt ve kivi bol olacak. C vitamini için mandalina, greyfurt ve portakal, enerji için ise kivi idealdir. Özellikle kivi suyu tüketsinler. Kivi gençlik iksiridir, insanı zinde tutar.''

-''ANTALYA'DA TARLA VE SERALAR DOLU''-

Mehmet Çakman, kasım ayının sonlarına yaklaşmalarına karşın Antalya bölgesinde tarladan hala ürün alındığını bildirdi.

Antalyalı seracılarla da sık sık bir araya geldiklerini vurgulayan Çakman, ''Yağışlar ve güzel devam eden havalar sayesinde tarlalardan hala ürün alınıyor. Birçok üreticinin hem tarlada hem de serada ürünü bulunuyor. Bu da kışın domates ve biberin de fazla pahalı olmayacağının göstergesi'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*