Karadeniz'de 'palamut' bayramı

Karadeniz'de 'palamut' bayramı.16345
  • Giriş : 12.12.2008 / 12:40:00

İki gündür etkili olan fırtınanın ardından Giresun'da ava çıkan kıyı balıkçıları, ortalama 80'er palamutla sahile döndü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Mehmet Yılmaz (53), yaklaşık 30 yıldır balıkçılık yaptığını, Gemilerçekeği Balıkçı Barınağında bulunan teknesiyle her gün balık avlanmaya çıktığını belirtti.

Balığın durumu ve mevsimine göre olta ya da ağ atarak, balık avlandıklarını ifade eden Yılmaz, ''Bugünlerde mevsimlik balıklar olan mezgit ve istavriti ağ ile avlarken, palamut ve sarganı olta ile avlıyoruz. Fırtına nedeniyle 2 gündür denize çıkamamıştık. Ben bir günde 200'den fazla palamut avladım''dedi.

Aynı barınaktaki motoru ile her gün eşi Aynur (50) ile birlikte avlanmaya çıkan Mehmet Usta (55) ise akşam saatlerine yakın avlanmaya çıkmalarına rağmen 90 adete yakın palamut avladıklarını belirterek, ''Gün boyu ve gece ava çıkan arkadaşlarımızın ortalama 80'er adet palamut avladığını tahmin ediyorum. Fırtınanın ardından palamut avında yaşanan bereket yüzümüzü güldürdü. Bu son yılların en verimli palamut avı sezonudur. Palamut avının bir süre daha bol ve bereketli şekilde sürmesini bekliyoruz'' diye konuştu.

Giresun'da palamudun tanesi balıkçı tezgahlarında, büyüklüğüne göre 1,00 ile 2,50 YTL arasında değişen fiyattan satılıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*