Karadeniz'de petrol heyecanı

Karadeniz'de petrol heyecanı.6786
  • Giriş : 07.07.2009 / 18:43:00

Karadeniz'de Petrol Arama Çalışmalarına Aralık Ayında Başlanacağı Bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Karadeniz'de petrol arama çalışmalarına aralık ayında başlanacağı bildirildi.

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ile Karadeniz'de petrol ve doğal gaz aramak için anlaşma imzalayan Brezilyalı petrol şirketi Petrobras'ın Türkiye Genel Müdürü Hercules Tadeu F. Da Silva, Kastamonu'nun İnebolu ilçesinde incelemelerde bulundu.

İnebolu Kaymakamı, Belediye Başkanı ve Liman Başkanını makamlarında ziyaret eden Silva, sondaj çalışmalarına aralık ayında başlamayı planladıklarını, Sinop'un 138 mil açığında konuşlanacak platforma personel ve malzeme transferlerinin İnebolu Limanı'ndan sağlanacağını, limanın kullanımı için İnebolu Belediyesi ile mutabık kaldıklarını bildirdi.

Silva, Karadeniz'deki sondaj çalışmalarının kendilerine çok pahalıya mal olacağına işaret ederek şöyle dedi:

"Karadeniz daha önce keşfedilmemiş bir bölge olduğundan petrol ve doğal gaz rezervini tam olarak bilemiyoruz. Karadeniz'de petrol ve doğal gaz bulma ihtimalimizi yüzde 20 olarak görüyoruz. Sondajın maliyeti çok pahalı. Sondaj çalışmasının kesin olmamakla birlikte 6-7 ay kadar süreceğini tahmin ediyoruz. Sondajın bize bir günlük maliyeti 1 milyon doları buluyor. Yüzde 20'lik bir ihtimale karşı bile bu riski göze aldık"

İnebolu'ya 160 deniz mili uzakta çalışacak platforma İnebolu Limanı'ndan gemilerle 18 saatte ulaşılacak. Platformda çalışacak personel ve kullanılacak tüm malzemeler İnebolu Limanı'ndan sevk edilecek. Norveçli Ocean Rig şirketinden kiralanan Leiv Ericsson adlı platform, bu yılın aralık ayında petrol ve doğal gaz arama çalışmalarına başlayacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*