Karadeniz'de 'uçak' battı

Karadeniz'de 'uçak' battı.10370
  • Giriş : 09.06.2009 / 17:58:00

Karadeniz'de, dalış turizmini canlandırmak için Düzce Valiliği tarafından denizde C-47 tipi askeri uçak batırıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Düzce'nin Akçakoca ilçesi Çuhalı sahilinde bekletilen uçak vinçle kaldırılarak römorkörün geçtiği platforma konuldu. Uçağın platforma konulması sırasında gençler tulum ve kemençe çalarak eşlik etti. Uçağın kaldırılması sırasında vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Platforma konulan uçak denizden 1,5 mil açıkta Paşalar mevkiinde 29 metre derinliğe batırıldı. Uçağın batırılmasını Düzce Valisi Bülent Kılınç, Akçakoca Kaymakamı Savaş Tuncel, Akçakoca Belediye Başkanı Fikret Albayrak, Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu (TSSF) temsilcileri ve davetliler teknelerden izledi. Batırılma sırasında vincin şamandıranın misinasını kopartması üzerine uçağın yeri ilk önce tespit edilemedi. Vali Bülent Kılınç beraberindeki iki dalgıçla Karadeniz'e dalarak uçağın yerini tespit etti.

TSSF Başkan Yardımcısı Şahin Özen, son yıllarda dalış turizminin ülkemizde maddi olarak iyi getirilere sahip olduğunu belirterek "Bu tip batıklar dalış turizmini etkiliyor. Özellikle Ege'nin, Akdeniz'in dışında Karadeniz'de bu tip girişimleri destekliyoruz. Eski uçak, gemi gibi malzemelerin denize bırakılması dalıcılar için çekim merkezi oluyor. İç dalış turizmi için çok iyi olacağına inanıyorum" dedi.

Vali Kılınç, 29 metreye batırılan uçağın çok güzel göründüğünü belirterek şunları söyledi: "29 metrede uçağımız duruyor. Çok güzel bir görüntüsü var. Uçağın yanında deniz salyangozu ve uçağın bir parçasını çıkarttık. Görüş mesafesi çok iyi 29 metrede güzel bir görüntü var güzel bir dalış mekanı olacak."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*