Karadeniz'i 'çevre yolu' kuşatacak

  • Giriş : 29.09.2006 / 00:00:00

Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (KEİ) Karadeniz'e sınırı olan ülkelerin, karayolu ulaşımını kolaylaştıracak, ortak karayolu fikri için çalışıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bu proje hayata geçtiği takdirde KEİ'ye üye Türkiye, Bulgaristan, Romanya, Moldova, Ukrayna, Rusya ve Gürcistan gibi ülkeler yaklaşık 7 bin kilometrelik uzunluğunda bir yol ile birleşecek.

Karadeniz'i kuşatması planlanan çevre yolunun İstanbul (Türkiye), Bükreş (Romanya), Kişinev (Moldova), Odesa ve Mariupol (Ukrayna), Tagarog (Rusya) ve Batum (Gürcistan), gibi Karadeniz'e kıyı ve yakın olan önemli şehirlerden geçmesi bekleniyor. Karadeniz Ekonomik İşbirliği fikri, 1980'li yılların sonunda Doğu Avrupa Ülkeleri ve Sovyetler Birliği'ndeki değişim sürecinin hızlandığı bir dönemde başlamıştı. İlk başlarda Karadeniz'e kıyısı olan ülkeler arasında aşamalı olarak bir "serbest ticaret bölgesi" kurulmasını amaçlayan KEİ daha sonra yapısını "ekonomik işbirliği" şeklinde değerlendirmişti.

KEİ'nin ilk kurucu üyeleriyse Karadeniz'e kıyısı olan Türkiye, eski Sovyetler Birliği, Romanya ve Bulgaristan'dı. Sovyetler Birliği'nin dağılması sonrasında oluşan Bağımsız Devlet Topluğu üyesi ülkelerden Rusya Federasyonu, Ukrayna, Azerbaycan, Moldova, Gürcistan ve Ermenistan kurucu üye sıfatıyla KEİ'ye dâhil olmuş daha sonra Karadeniz'de kıyısı olmayan Yunanistan ve Arnavutluk kurucu üye olarak teşkilat içinde yerlerini almıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious