Karadeniz'in en büyük şelalesi dondu

Karadeniz'in en büyük şelalesi dondu.9065
  • Giriş : 21.01.2008 / 13:05:00

Geçen hafta kıyıda ölçülen sıfırın altında 1,5 derece ile son 5 yıl içindeki en düşük ocak ayı sıcaklığını gören Ordu'da iç kesimlerde soğuk hava daha çok etkili oluyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Dondurucu soğuklar Karadeniz'de de etkili oluyor. Geçen hafta kıyıda ölçülen sıfırın altında 1,5 derece ile son 5 yıl içindeki en düşük ocak ayı sıcaklığını gören Ordu'da iç kesimlerde soğuk hava daha çok etkili oluyor. Ordu'nun Ulubey ilçesine bağılı Ohtamış köyünde 30 metre yüksekliği ile Karadeniz'in en büyük şelalesi olan Ohtamış Şelalesi yöre sakinlerinin anlatımına göre 50 yıl aradan sonra ilk kez dondu. Şelalenin donmuş hali nefes kesen görüntüler oluştururken, su üzerinde oluşan çeşitli boydaki saçaklar da ilgi çekici biçimler oluşturdu.

Hayatında ilk kez şelalenin donduğunu gördüğünü aktaran Ahmet Bayrak (47), "Böyle bir dünya harikasını ben ömrümde görmedim, büyüleniyor insan. Bu sene kar yağışı çok fazla yok, ama soğuk çok şiddetli. Fakat bizler bu güzelliğin tanınmasını ve tanıtılmasını istiyoruz. Burası özellikle bahar ve yaz aylarında bir cennet köşesi halini alıyor. Daha küçük birçok şelaleler bilinirken neden burası bilinmesin." diye konuştu.

Çok eskilerden şelalelin birkaç kez donduğunu işittiğini dile getiren Salih Bal da, "Ben ilk kez bu sene şelalenin donduğuna şahit oluyorum. Burası yazın bir başka güzeldir, ama şimdi de insanda hayranlık uyandırıyor. Biz burasının tanıtılarak bilinen bir yer olmasını istiyoruz." dedi.

Gelecek konuklara kolaylık olması için ücretsiz çay içebilecekleri bir teras ve bir kütüphane kurmak için çaba harcadığını anlatan Aydoğan Barak da, "Burası görülmeye değer bir yer. Bu sene soğuk oldu, akarsuyun suları dondu, ama bizler sıcak çayımızla gelecek misafirlerimizi bekliyoruz." şeklinde konuştu.

Ayşe Bayrak da donan şelalenin az da olsa ziyaretçi çektiğini ifade ederek, "İnsanlar merak ediyor geliyor, tabi bu sene görülmemiş soğuk var, ama kar çok az düştü." dedi.

Ohtamış Muhtarı Bilal Zaimoğlu, "Burası bilenlerin görenlerin ilgi duyduğu bir yer şimdi uzun zaman sonra donunca bizler de şaşkınlık içinde kaldık. Ancak burayı bilen insan çok az tanınan bir yer değil bizim köy sakinleri olarak arzumuz tanıması bilinmesi." şeklinde konuştu.

CİHAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious