Karadul aramızda!

  • Giriş : 03.08.2006 / 00:00:00

Sarıgöl'de görülen 'et yiyici örümcek' yetkilileri harekete geçirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Tırazlar Köyü'nün Kır mevkiinde gece tarım ilacı attıktan sonra evine dönen Selahattin Salman (47), traktörün ışıkları önünden üç - dört tane iri yapılı böceklerin geçtiğini fark etti. Önceleri akrep geçtiğini sanan çiftçi, traktörünü durdurup bir tanesi eline aldığı çubukla üzerinden bastıktan sonra elindeki tarım ilacı bulunan kutunun içersine kapatarak köyüne getirdi. Köyde kutuyu açtıktan sonra ilacın etkisiyle ölen akrep değil 8-10 santimetre büyüklüğünde bir örümcek olduğu ortaya çıktı. Köylüleri şaşırtan örümcek, geceleri ortaya çıkıyor. Zehirsiz bir örümcek türü olan Solifuage türü örümcekler 10 santimetre boyunda, bir zıplayışta 1 metre yükselebilen özelliğe sahip. Ayrıca zehirsiz olmalarına karşılık güçlü çene yapılarıyla insana ve hayvana ısırdığında etini kopardığı belirtiliyor.

Çiftçi Selahattin Salman, yakaladığı örümceği İlçe Tarım Müdürlüğü'ne getirdi. İlçe Tarım Müdürü Mehmet Toy, örümceğin bulunduğu Tırazlar Köyü Kır Mevkii'nde gerekli ilaçlamanın hemen başlanacağını belirtti. Mehmet Toy, "Et yiyici özelliğine sahip olan, yerden bir metre yükseklere zıplayabilen Solifuage türü örümcekler için gerekli ilaçlamanın yapılması için çalışmalar başlatıldı. Halkımızın paniğe girmemelerini önermekteyim. Gerekli ilaçlama yapılmaktadır. Özellikle gece ortaya çıkmakta olan et yiyici örümceklerden korunmanın tek yolu geceleri arazide bulunmamaktır." dedi.

Selahattin Salman ise, "Eve getirdiği örümceği kahvehanede arkadaşlarıma gösterdim. (Bu örümcek gazetelerde çıkan insan eti yiyen örümcek, bugün bir gazetede var) dediler. Kahvede gazeteyi buldular, ikisini karşılaştırdılar. Aynısı. Hemen İlçe Tarım Müdürlüğü'ne getirdim." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious