Karadziç suçlamaları kabul etmedi!

Karadziç suçlamaları kabul etmedi!.10116
  • Giriş : 29.08.2008 / 17:24:00

Hollanda'nın Lahey kentinde Savaş Suçları Mahkemesi'nin karşısına çıkan Sırp savaş suçlusu zanlısı Radovan Karadziç, suçlamalar karşısında sustu...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Hollanda'nın Lahey kentinde Savaş Suçları Mahkemesi'nin karşısına çıkan Sırp savaş suçlusu zanlısı Radovan Karadziç, suçlamaları kabul edip etmediğine yönelik soruya yanıt vermedi. Mahkeme, Karadziç'in bu tavrı nedeniyle "suçlamaları kabul etmediğine" hükmederek davaya başladı.

Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da yakalanmasının ardından Lahey'e getirilen Karadziç, 31 Temmuz'da mahkemeye çıkarılmıştı. 1992 - 1995 yılların arasındaki savaşta Bosna Hersek'e bağlı Sırp Cumhuriyeti'nin lideri olan Karadziç (63), 43 ay süren Saraybosna kuşatması ile 8 bin sivilin öldürüldüğü Srebrenitsa katliamı nedeniyle iki kez soykırım suçlamasıyla yargılanıyor. Karadziç, kendisine yönelik suçlamalara cevap vermesi üzerine 30 günlük süre tanınmıştı. Süresi bugün dolan Karadziç tekrar yargıçların karşısına çıktı. Başyargıç Iain Bonomy'nun, "Soykırım ile suçlanıyorsun. Suçlamalara karşı ne diyorsun? Kabul ya da ret?" şeklindeki sorusuna Karadziç, "Bu mahkemeye karşı olan duruşum nedeniyle bu soruya karşılık vermiyorum." diye cevap verdi. Bunun üzerine Bonomy, "Senin yerine suçlamaları kabul etmediğine hükmediyorum." dedi. Yargıcın, diğer suçlamalara da aynı şekilde davranıp davranmayacağına yönelik sorusuna Karadziç, "Kesinlikle evet." diye karşılık verdi. Karadziç, "Bu mahkeme kendini uluslararası toplumun mahkemesi olarak gösteriyor. Aslında beni tavsiye etmek isteyen NATO'nun mahkemesi." diye konuştu. Mahkeme 25 dakika sürdü. Başyargıç Bonomy, bir sonraki duruşmanın 17 Eylül'de olmasına karar verdi.

Bu arada, mahkeme kapısında bekleyen Srebrenista Annelerinin Başkanı Munira Subasiç, tanık olarak dinlenmek istediğini söyledi. Subasiç, "Balkanlarda 20. yüzyılın en büyük kasabının mahkemeye çıkışını görmeye geldik." dedi.
Öte yandan, Karadziç'i yeni yargıç heyeti yargılıyor. Karadziç, Savaş Suçları Mahkemesi Lahey'de kendi davasına bakan yargıcın değişmesini istemişti. Karadziç, Yargıç Alphons Orie'nin, kendisini suçlamakta "kişiler çıkarı" olduğunu ileri sürmüştü. Bu isteğin ardından mahkeme, yargıçları değiştirdi. Ancak mahkeme, değişikliğin Karadziç'in isteği üzerine değil zanlının davasına başka bir mahkeme dairesinin bakmasına karar verildiği için olduğunu açıkladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*