Karagöz ve Hacivat için tescil müracaatı yapıldı

  • Giriş : 09.12.2007 / 17:03:00

Uluslararası Kukla ve Gölge Oyunu Birliği Türkiye Milli Merkezi'nin Türk gölge oyunu klasiklerinden Karagöz'ü tescil ettirmek amacıyla girişimde bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

UNIMA Türkiye Milli Merkezi Başkanı Mevlüt Özhan, Karagöz'ün yıllar öncesinden bugünlere uzanan hikayesinin olduğunu söyledi.

Geleneksel Türk sanatlarının yaşatılarak gelecek kuşaklara aktarılması için toplumun her kesimine önemli görevler düştüğünü belirten Özhan, gölge oyununu genç nesillere tanıtmanın ötesinde, yeni sanatçı yetişmesi anlamında da gayret gösterdiklerini ifade etti.

Özhan, Türk gölge oyunu klasiklerinden Karagöz'ün sadece ramazanda değil, yılın diğer günlerinde de hatırlanması gerektiğine işaret ederek, ''Eğlendirirken öğretmeyi amaç edinen ve hayali olarak adlandırılan Karagöz ustası sayımız da azaldı'' dedi.

Türklerin kendi kültürüne yeterince sahip çıkmamasının üzüntü verici olduğunu belirten Özhan, şöyle konuştu:

''Örneğin Yunanistan'da ülkenin hemen her yerinde Karagözis adı altında gölge oyunu gösterimi yapılıyor. Belediyeler ve birçok sivil toplum kuruluşu, düzenledikleri etkinliklerde mutlaka bu oyuna yer veriyor, televizyonlarda da gösteriler yapılıyor. Bizde bunlardan daha fazlası yapılmalı diye düşünüyorum. Öncelikle yeni ustaların yetişmesi gerekir. Bunun için de Karagöz ve Hacivat'ın konservatuvara girmesi gerekiyor.''

Özhan, Karagöz'ü AB'ye tescil ettirmek amacıyla girişimde bulunduklarını söyledi.

-AİHM KOZU-

Daha önce Yunanistan'ın Karagöz için patent girişiminde bulunacağına ilişkin bilgi alması üzerine UNIMA genel merkezine yazılı başvuruda bulunduğunu anımsatan Özhan, şimdi de kendilerinin bu konuda atak başlattıklarını ifade etti.

Özhan, UNIMA Türkiye Milli Merkezi olarak uzmanlara ve hukukçulara bu konuda inceleme başlattırdıklarını kaydederek, ''Gelecek rapor doğrultusunda başvurumuzu yapacağız. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin bir Yunan gazetecinin başvurusuyla ilgili kararında, Karagöz'ün Türk kültüründen alınan bir gölge oyunu olduğunu belirtmesi, bizim için tescil anlamı taşıyor. Bağlayıcı özelliği bulunan bu karar, tescil konusunda avantaj sağlıyor'' dedi.

Karagöz ve kukla sanatçılarından Mahmut Hazım Kısakürek de Karagöz izleyici kitlesini yaygınlaştırmaya çalıştıklarını söyledi.
Kısakürek, Karagöz izleyici kitlesinin önemli bölümünü çocukların oluşturduğunu belirterek, şöyle konuştu:

''Karagöz'ü unutturmamak için bizlere önemli görev düşüyor. Bunun için Türkiye'de sayısı 15-20 tane olan hayali ve yardak çaba gösteriyor. Eğer Karagöz Türk gölge oyunu klasiği ise bunu korumak ve yaşatmak için başta Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkililerine önemli görev düşüyor. Bize göre de Karagöz'ü tescil ettirmek için UNIMA'dan önce bakanlığın girişimde bulunması daha doğru olurdu.''
Kısakürek, Karagöz'ün Türkiye ve Yunanistan dışında İspanya, Avusturya, Hollanda ve İngiltere'de oynatıldığını

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious