Karagöz'e tarkan dopingi

  • Giriş : 15.10.2006 / 00:00:00

Adana'da 37 yıllık Karagöz ustası, geleneksel Türk gölge oyunununa ilgiyi arttırmak için popüler kültür öğelerini kullanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


Adana'da bir Karagöz ustası, geleneksel Türk gölge oyunu Karagöz'ü, kullandığı ''Tarkan'' ve ''İbrahim Tatlıses' figürleriyle renklendiriyor. Hayali Mahmut Hazım Kısakürek, 37 yıllık tiyatro sanatçısı olduğunu ve 14 yıldır Karagöz oynattığını ifade ederek, her geçen yıl Karagöz'e olan ilginin azaldığını görmekten üzüntü duyduğunu söyledi. Kısakürek, Karagöz'ü daha çok seyirciye ulaştırmak için birçok yol denediğini, bunlardan birisinin de ünlü simaların oyunda kullanılması olduğunu belirtti. Kısakürek, bu ramazan oyunlarında pop sanatçısı Tarkan ile türkücü İbrahim Tatlıses'in figürlerini de kullandığını ve bu figürlerin çok ilgi gördüğünü bildirdi. Tarkan ve İbrahim Tatlıses'i, Karagöz oyunlarının sonunda çıkan, şarkı söyleyip seyirciyi eğlendirerek kapanışı yapan ''zenne''nin yerine çıktıklarını belirten Kısakürek, bu sırada popüler şarkılarından bir tanesinin fonda çaldığını, bazı seyircilerin sadece bu figürleri izlemek için bile oyunu izlediğini söyledi. Kısakürek, daha önce de CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve eski Başbakanlardan Bülent Ecevit ile sinema oyuncusu Banu Alkan'ın da figürlerini kullandığını, şimdi de Barış Manço ile pop şarkıcısı Tarık Mengüç'ün figürlerini hazırladığını söyledi.

''SADECE EĞLENCE ARACI OLMAMALI''

Kısakürek, Karagöz'ü popüler temalarla renklendirmenin güzel olduğunu, ancak bunu yaparken hiciv özelliği yok edilip, sadece eğlence aracı haline getirilmemesi gerektiğini vurgulayarak, şöyle devam etti: ''Yeni Karagöz ustaları yetişmiyor. Karagöz öğrenmek isteyenlerin amaçları da çoğunlukla sadece para kazanmak oluyor. Halbuki Karagöz, figürlerin tasarımı ve yapımıyla bir zanaat, oyunların sergilenmesiyle de sanattır. Esprilerle eğlendirirken, bir yandan da mevcut düzen ve sosyal yapının eleştirisi yapılır. Sadece çocukların eğlenmesini değil, büyüklerin de ders çıkarmasını sağlayan önemli bir toplumsal işlevi bulunur. Bu yüzden, Karagöz'deki eleştirilerden hoşlanmayan padişahlar ve devlet yöneticileri, yüzyıllar boyunca Karagöz ustalarını kılıçtan geçirtmiştir. Maalesef sonuçta Karagöz, yöneticilerin istediği gibi sadece ramazanlarda, eğlenmek için izlenen bir oyun haline geldi.'' Karagöz'ün daha çok izlenmesi için yapılabilecek bazı teknik iyileştirmeler de olduğunu, ancak bunları gerçekleştirmek için belli bir maddi desteğe ihtiyaç bulunduğunu ifade eden Kısakürek, ''Örneğin perdeye projektör ve bilgisayar desteğiyle çeşitli fonlar yansıtılabilir, ses efektleri kullanılabilir. Ancak bu imkanları sağlayacak sponsor bulmak mümkün olmuyor'' dedi.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious