Karagümrük Çetesi-Ergin kardeşler davası

  • Giriş : 21.11.2006 / 00:00:00

Çıkar amaçlı suç örgütünün elebaşısı olduğu iddia edilen Nuri Ergin ile birlikte 16 sanığın bunduğu 8 senelik davaya devam edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kamuoyunda Karagümrük Çetesi olarak bilinen ve tehditle para istenmesi ve 2 kahvehanenin taranması olaylarına ilişkin davada mahkeme, dosya eksikliğinden davayı başka bir tarihe ertelerken, sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verildi. Duruşmaya gelirken hep bir ağızdan Başbakan Tayip Erdoğan'a ve birçok kişiye küfür eden sanıklardan Nuri Ergin'in kardeşi Vedat Ergin ise mahkemede sabrının taştığını, küfretmekten kendini alamadığını, ve tahrik etmek için küfür ettiğini söyledi.

-MAHKEME GİRİŞİNDE SANIKLAR, BAŞBAKAN ERDOĞAN'A KÜFÜR ETTİ-

İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, Nuri Ergin, kardeşi Vedat Ergin ve Nuri Ergin'in oğlu Nurettin Ergin'in de aralarında bulunduğu 8'i tutuklu 16 sanık katıldı. Duruşma yoğun güvenlik önlemleri altında yapılırken, mahkemeye getirilen sanıklar, adliyeye getirilişi sırasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu ve Alaattin Çakıcı'ya küfür etti. Nuri Ergin ise bu esnada "Çok ayıp çocuklar" şeklinde küfür eden sanıkları eleştirdi.

Duruşmada mahkeme heyetinden söz alan Vedat Ergin, küfretmekten hoşlanan bir insan olmadığını, ancak sabrı taştığı için küfretmekten kendini alamadığını, bazı kişileri tahrik etmek için küfür ettiğini söyledi.

-MUSTAFA DUYAR'IN ÖLDÜRÜLMESİYLE İLGİM YOK-

Mustafa Duyar'ın öldürülmesi ile ilgili yargılanan Abbas Özcan'ın hızlı bir şekilde tahliye edildiğini belirten Vedat Ergin, Abbas Özcan'ı kimin satın aldığını bilmediğini dile getirdi. Abbas Özcan'ın biri 10 yaşında 3 kişinin katili olduğunu söylediğini daha önceden de belirttiğini iddia eden Ergin, Özcan'ı birilerini öldürtmesi yönünde azmettirmediğini öne sürdü. Ergin, "Ben namusum ve Nuriş ağabeyim için yaşıyorum. Onlar üzerine yemin ederimki, ben böyle bir şey yaptırmadım. Eğer Abbas Özcan'ı oraya ben gönderdiysem, en değerli varlığım annem beni affetmesin. Ben boşa konuşmam, Kasımpaşalılar gibi… Belgeler üzerine konuşurum" diye konuşarak hakkındaki iddiaları reddetti.

-VEDAT ERGİN: "Alaattin Çakıcı karakterini canlandıran Oktay Kaynarca"-

Vedat Ergin, Kurtlar Vadisi dizisindeki Polat Alemdar karakterinin ilk isminin Ali Candan şeklinde geçtiğini söyledi. Kurtlar Vadisi dizisinin yönetmeni Osman Sınav'a ve başrol oyunculuğunu yapan Şaşmaz kardeşlere daha sonra mektup yazdığını anlatan Ergin, bazı yollarla Şaşmaz kardeşlere ulaştığını ifade etti. Ergin, İlk zamanlar bu duruma inanmadığını, bu olaya inanması için ancak, Alaattin Çakıcı karakterini canlandıran Oktay Kaynarca'nın dizide öldürülmesini istediğini kaydetti. Ergin, "Ancak bu söylediği şey gerçekleşirse, olan biten her şeye inanacağımı söyledim. Ve sonunda Alaattin Çakıcı karakterini canlandıran Oktay Kaynarca dizide öldürüldü ve ben söylenenlere inandım" diye konuştu.

Adalet Bakanlığı'na ve devletin bazı kurumlarına dilekçe yazmasına rağmen cevap alamadığını kaydeden Ergin, 8 senedir duruşmalara gelip gittiğini ve tahliyenin bulunmadığını kaydetti. Büyük bombalama eylemlerini gerçekleştiren sanıkların dahi tahliye olduğunu ileri süren Ergin, "Her çeteden 3-5 kişi tahliye oluyor. Allah rızası için, buradan birini tahliye edin" diye konuştu.

NURİ ERGİN: "BENDEKİ CEZA ABDULLAH ÖCALAN'DA YOK"

Duruşmada çete lideri olduğu iddiasıyla yargılanan Nuriş lakaplı Nuri Ergin ise, kendisinin cezaevinden çıkamayacağını herkesin bildiğini belirterek, "Ama onlar beni cezaevinde tutsunlar. Bir fırsatını bulursam yine kaçacağım" diye konuştu. Ailesine bir zarar gelmesi durumunda eli baston tutsa dahi bunu yapanı 3 aylık bebeklerine kadar kendisinin yok edeceğini belirten Nuri Ergin, "Bendeki ceza Abdullah Öcalan'da yok" dedi.

Tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar veren mahkeme heyeti duruşmayı erteledi. Duruşmadaki diğer tutuklu sanıklar ise. daha önceden verdikleri yazılı savunmayı tekrar etti.

-İDDİANAME-

Nuri Ergin'in direktifleri doğrultusunda bir kişiden tehditle 100 bin dolar istendiği kaydedilen iddianamede, sanıkların ''kasten adam öldürmek ve azmettirmek'', ''kasten adam öldürmeye tam teşebbüs ve azmettirmek'', ''gaspa teşebbüs'' suçlarını işledikleri ifade ediliyor. Alaattin Çakıcı ile Nuri Ergin arasında Kartal Cezaevi'nde başlayan gerginlik nedeniyle Zeytinburnu ve Gültepe'de 19 Nisan 2000 gecesi 2 kahvehanenin tarandığı, 1 kişinin öldüğü ve 10 kişinin yaralandığı anlatılıyor. Nuri Ergin, Şükrü Türe, Muammer Korkut Beşiroğulları, Yavuz Erdoğan ve Rüştü Vatansever'in 264 yıl 6'şar ay, Vedat Ergin'in 249 yıl 6 ay ağır hapis cezasına çarptırılması istenen iddianamede, Nurettin, Nejat, Zeynel ve Soner Ergin ile Hakan Erdemli, Erkut Yargüder, Bülent Tarlak, Erkan Esengül, Tuncel Gürsel ve Murat Çelik'in de ''çeteye yardım ettikleri'' iddiasıyla 6 ay ile 1'er yıla kadar hapis cezasına çarptırılmaları talep ediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious