Karaköy'deki genelevler kapatılıyor

Karaköy'deki genelevler kapatılıyor.11427
  • Giriş : 24.06.2009 / 11:27:00
  • Güncelleme : 04.10.2016 / 13:31:42

Camları Ermeni kilisesine açılan Karaköy'deki genelevler kapatılıyor. Matild Manukyan'ı vergi rekortmeni yapan genelevlerin yerine belediye bakın neler yapacak?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Karaköy Zürafa Sokak'taki genelevin kullanım alanı “Park ve Dinlenme Alanı”, Karaköy'de Surp Pırgiç Ermeni Kilisesi'nin hemen yanındaki genelevin kullanım alanı “Belediye Hizmet Alanı” olarak düzenlendi.

PLAN DEĞİŞİKLİĞİNİ ANITLAR KURULU ONAYLADI

2863 sayılı kanun çerçevesinde hazırlanan Beyoğlu 1/5000 Ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı, Anıtlar Kurulu tarafından 7 Ocak 2009 tarih ve 2302 sayılı kararı ile onaylandı. Plan, 15 Mayıs 2009 tarihinde İstanbul Büyükşehir Meclisi'nde kabul edildi. Anıtlar Kurulu'nun onayladığı, İstanbul Büyükşehir Meclisi'nde kabul edilen imar planıyla Karaköy'deki genelevler kapatılacak.

GENELEV KALKIYOR, BELEDİYE HİZMET ALANI OLUYOR

Karaköy'de; Leblebici Şaban Sokak, Arşın Sokak ve Kemeraltı Caddesi ile sınırlanmış alanda genelev bulunuyor. Genelev, Surp Pırgiç Ermeni Kilisesi'nin hemen yanında bulunuyor. Kilisenin yanındaki binalar genelev olarak işletiliyor.

Genelevin hemen yakınında Saint-Benoit Lisesi ve bir de sinagog bulunuyor.

Beyoğlu 1/5000 Ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı ile, Leblebici Şaban Sokak, Arşın Sokak ve Kemeraltı Caddesi ile sınırlanmış alanda genelevin kullanım alanı “Belediye Hizmet Alanı” olarak düzenleniyor.

Söz konusu değişikliğin, 3194 sayılı İmar Kanunu'na göre yapılacağı bildirildi. Kanunda; “Bu Kanun, yerleşme yerleri ile bu yerlerdeki yapılaşmaların; plan, fen, sağlık ve çevre şartlarına uygun teşekkülünü sağlamak amacıyla düzenlenmiştir. Belediye ve mücavir alan sınırları içinde ve dışında kalan yerlerde yapılacak planlar ile inşa edilecek resmi ve özel bütün yapılar bu Kanun hükümlerine tabidir” deniliyor.

PARK VE DİNLENME ALANI OLUYOR

Karaköy Zürafa Sokak'taki genelev de kapatılıyor. Ermeni kökenli Matild Manukyan ve Sümbül Yaşar Karasu'ya ait genelevin kullanım alanı “Park ve Dinlenme Alanı” olarak düzenlendi.

Karaköy'de genelevin bulunduğu Zürafa Sokak'ta (çıkmaz sokak) 42 tane evin olduğu, 37 evin Matild Manukyan'ın, beşinin Sümbül Yaşar Karasu adındaki kadına ait olduğu belirtiliyor.

MANUKYAN, FUHUŞTAN VERGİ REKORTMENİ OLMUŞTU

Ermeni kökenli Matild Manukyan, Karaköy'de bulunan iki genelevin de sahibiydi. Matild Manukyan'ın, Karaköy'de genelev işletmecisinden birine ortak olarak fuhuş ticaretine girdiği belirtiliyor. Matild Manukyan, daha sonra işlettiği genelev sayısını 38'e çıkardı.

Fuhuştan kazandığı paraları gayrimenkule dönüştürerek ailesinden kalan gayrimenkul sayısını artıran Manukyan, yıllarca vergi rekortmeni (!) olmuş, 6 kez vergi rekortmeni olarak çeşitli ödüller almıştı. Manukyan'ın 50 dairesi, 50 dükkanı, 4 hanı, 4 yazlığı, 38 genelevi, 40 binası, 2 fabrikası ve 5 oteli var. Kiracıları arasında Şişli Belediyesi ile Şişli Adliyesi de yer alıyor.

Matild Manukyan, 21 Şubat 2001 tarihinde Beyoğlu'nda bulunan Üçhoron Kilisesi'nde düzenlenen törenin ardından Şişli Ermeni Mezarlığı'nda toprağa verildi.

YARGILANDIĞI ŞİŞLİ ADLİYESİ MANUYAN'IN MÜLKİYETİ

Manukyan, 1992 ve 1994'te küçük yaşta kızları çalıştırdığı iddiasıyla bir ara gözaltına alındı, daha sonra serbest bırakıldı. Gazeteci yazar Mehmet Şevket Eygi, Manukyan'ın gözaltına alınıp sonra da serbest bırakılmasını şöyle eleştiriyordu;

"Yaşı küçük ve kaçak fahişe çalıştıran, ruhsatsız evler işleten Madam'ın gözaltına alınmasıyla serbest bırakılması arasında fazla bir vakit geçmedi. Madam, tutuklanma talebiyle Şişli Adliyesi'ne sevk edildi. Kirada oturan Şişli Adliyesi'nin ev sahibi kimdi biliyor musunuz? Madam Manukyan tabii... Kira ödeme günü de Madam'ın adliyeye getiriliş tarihine tesadüf etmişti. Aman ne tesadüf, aman ne tevafuk! Gelmişken kirayı da alıverseydi bari.

Ev sahibesi Madam'ın dosyası incelendi, tutuklanmayı gerektirecek bir husus bulunamadı ve icabı düşünüldü. Madam serbestsiniz! Vive la liberte! Binasının sahibi bulunduğu Adliye'ye polis arabasıyla getirilen Madam, oradan acaba Rolls Royce limuzini ile mi dönmüştür? Bu hususu öğrenemedim.

HIRİSTİYAN OLARAK ÇALIŞTIRMIYORDU!

“Genelevlerde çalışan fahişelere verilen bu resmi vesikalar birer özgürlük bildirgesidir, temininde ihmal edilmemesi gerekirdi. Düzenin antentli kağıdı altında resmi mühür olan bu vesikada özetle ne yazıyor; TC vatandaşı bu kadının, yasalara uygun olarak vücudunu para ile satması uygun görülmüştür. Madam böyle bir berata sahip olmayan sermayeleri nasıl çalıştırabilir? Anayasaya aykırı olmaz mı bu?

Madam'ın başka bir marifetini de gazetelerde okudunuz mu? Romanyalı yaşı küçük bir kız İstanbul'daki müftülüklerden birine gitmiş, 'ben Müslüman olacağım' demiş, müftü efendi de gereken töreni ve muameleyi yapmış, bir de Kur'an-ı Kerim hediye etmiş. İki gün sonra Madam'ın evleri basıldığında, bu taze muhtedi de sermaye olarak yakalanmış mı? Pes doğrusu! Şu Madam yaman kadın. Hıristiyan olarak çalıştırmıyor, önce Müslüman ediyor sonra satışa çıkartıyor. Anladınız mı bunun ne manaya geldiğini?”

VAKİT

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*