Karaman Belediye Başkanı kendini savundu

  • Giriş : 12.05.2006 / 00:00:00

AK Parti Karaman İl Başkanı Mehmet Yurtbaş, parti olarak yolsuzluğa bulaşmış hiç kimseyi partide tutmayacaklarına işaret ederek Belediye Başkanı Kantürk hakkında karar vermek için soruşturmanın neticesini bekleyeceklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Karaman Belediye Başkanı Ali Kantürk ise ulusal bir gazetede kendisi ve yardımcıları hakkında çıkan ’belediyeyi zarara uğrattıkları’ yönündeki iddiaların asılsız olduğunu ileri sürdü.

Milliyet Gazetesi, 11 Mayıs 2006 tarihli nüshasında Karaman Belediye Başkanı Kantürk ve yardımcıları Mehmet Ali Böcü ve Mehmet Tekin hakkında İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu’nun soruşturma başlatılması için izin verdiği iddiasını gündeme getirmişti. İddiaya göre belediye yönetimi ’ihalede düşük fiyat veren firmayı elemekle, yardım paketlerini yoksullara değil belediye personeline dağıtmakla, Belediye Başkan Vekili Mehmet Ali Böcü’nün ortak olduğu Hatuniye Restoran’ın belediyeye 9 bin YTL’lik su borcu bulunması’ suçlanıyor.

Konu ile ilgili açıklama yapan AK Parti Karaman İl Başkanı Yurtbaş, yolsuzluğa bulaşmış hiç kimseyi partide bulundurmayacaklarına dikkat çekti. Belediye Başkanı Kantürk ile ilgili iddiaların soruşturma aşamasında olduğunu hatırlatan Yurtbaş, ”Eğer başkanın yolsuzluğa bulaştığı ile ilgili bir netice ortaya çıkarsa partiden ihraç ederiz.” diyor. Yurtbaş, gerek parti genel merkezinin gerekse İl yönetiminin bu konu da tavizi olmadığını kaydederek, ”Şuan da bekliyoruz, neticeye göre hareket edeceğiz.”

İddiaların hukuki, kanuni ve vicdani dayanaktan yoksun olduğunu söyleyen Başkan Kantürk, ”Herkes hakkında iddialar olabilir. Ama önemli olan sonucu beklemektir.” diyor. İdari tahkikat sürecinin başlatıldığını hatırlatan Kantürk, ”Bu süreçte, iddialarla ilgili gerekli savunmamızı ilgili kurumlara ve Danıştay’a gönderdik. Ortada bir dava bile yokken, idari tahkikat sürecinde iddiaların kesin hükümlerle medyada yer alması üzücüdür.” değerlendirmesini yapıyor.

Başkan, bu tür iddiaların şahsını ve partisini yıpratmaya yönelik ortaya atıldığı kanaatini taşıdığını söylüyor.Haberde belediyenin zarara uğratıldığının kesin hüküm olarak verildiğine dikkat çeken Kantürk; ”Oysaki tahkikat devam etmektedir. Biz bunu basın ilkelerine ve etiğine uygun bulmuyoruz.” yorumunu yapıyor.

Herhangi bir kurum hakkında ön yargılarının bulunmadığını aktaran Kantürk, parti olarak ülke genelinde ve yerelde menfaat guruplarıyla rantiyenin önünü kestikleri için bazı faaliyetlerinin kimi kesimleri rahatsız ettiğini ileri sürüyor.

İddialarla ilgili durum değerlendirmesi yapacaklarını ifade eden Kantürk, ”Eline kâğıdı, kalemi alan, herkes hakkında iddialarda bulunabilir. Esas olan bu iddiaların hukuki, kanuni ve vicdani sonucudur.”

Başkan Kantürk hakkındaki iddialar arasında, 2005 yılı içerisinde şehrin temizlik işlemleriyle ilgili belediye yönetiminin yaptığı ihalelerde düşük fiyat veren firmaları değişik gerekçelerle saf dışı bırakılması, ihalenin Erenler A.Ş. adlı firmaya verilerek usulsüzlük yapılması, Atatürk Bulvarı’na ışıklı kaldırım taşı ve ışıklı hız kesici alımında belediyenin zarara uğratılması, Atatürk Öğrenci Yurdu’nun mobilya işlerinin yeterli fiyat araştırması yapılmadan, piyasa fiyatı üzerinden doğrudan temin yöntemiyle usulsüz olarak Okan Doğrama firmasına verilmesi, Atatürk Bulvarı’ndaki ağaçların kesilmesi ve yerine dikilecek fidan alımında yine usulsüzlük yapılması, Belediye Başkan Vekili Mehmet Ali Böcü’nün ortak olduğu Hatuniye Restoran’ın belediyeye 9 bin YTL’lik su borcu bulunduğunun belirlenmesi, Belediye tarafından, Ramazan’da yoksul ve kimsesiz vatandaşlara dağıtılmak üzere 3 bin yardım paketinin belediye personeli, belediye şirketi çalışanları ve temizlik ihalesini alan Erenler İnşaat Malzemeleri Ticaret ve Sanayi Ltd. Şti. adlı özel firmanın çalışanlarına dağıtılması, İmar Müdürlüğü kontrol ekiplerince 20 Nisan 2004 ve 31 Aralık 2005 tarihleri arasında 47 adet yapı tadil zaptının sadece 2’sinde encümende görüşülüp karara bağlanması, diğerlerinde ise encümen gündemine alınmayarak yazı işleri müdürlüğündeki dosyasında tutulması ve 45 dosyanın müdürlükte işlem yapılmadan bekletilmesi bulunuyor.

Erenler Ltd. Şti. Karaman İşletme Müdürü Mevlüt Diri, ihaleyi fahiş değil makul bir fiyata aldıklarını, ihalede herhangi bir usulsüzlüğünün bulunmadığını savundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious