Karaman'da doğalgaz sevinci

  • Giriş : 08.09.2007 / 19:51:00

Karaman'da şehir içine döşenen şebeke hattından ilk doğal gaz dağıtımı törenle yapıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Aktekke Kent Meydanı'nda düzenlenen gaz yakma törenine, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Sami Demirbilek, Vali Fatih Şahin, Karaman milletvekilleri Mevlüt Akgün, Lütfü Elvan, Belediye Başkanı Ali Kantürk ve Karamangaz Yönetim Kurulu Başkanı Nusret Argun katıldı.

Müsteşar Demirbilek, yaptığı konuşmada, doğal gazın sağlıklı yaşamın kaynağı olduğunu belirterek, Karaman'ın doğal gaza kavuşmasında emeği geçen herkese teşekkür etti.

Vali Fatih Şahin ise binlerce yıllık tarihi zenginliğe sahip Karaman'ın, Türkiye'nin önde gelen kentlerinden biri olduğunu belirterek, ''Bu güzel şehirde bulunmaktan ve hizmet yolculuğunda birinci yılımı geride bırakmaktan mutluluk ve gurur duyuyorum'' dedi.

Göreve geldiği günden beri devlet-millet işbirliğiyle ekonomik ve sosyal kalkınma sağlayarak vatandaşların hayat standardını yükseltmek için çalıştığını ifade eden Şahin, ''İlimiz adına yapılabilecek ne varsa ortaya koymaktan, sizlerle Karaman'ı hak ettiği yere ulaştırabilmenin mücadelesini vermekten büyük mutluluk duyuyorum. Doğal gazın şehrimize hayırlı olmasını diliyorum'' diye konuştu.

Belediye Başkanı Ali Kantürk de Karaman'da Şubat 2005'te yapılan ihaleyle başlatılan doğal gaz çalışmalarının Ocak 2007'de yapılan altın kaynak töreniyle devam ettiğini bildirdi.

Şu anda 420 bin metrekarelik boru hattının 70 bin metrekaresinin döşendiğini ifade eden Kantürk, şöyle konuştu:

''Eylül ayı sonunda 13 mahallemizin tamamı doğal gaz kullanmaya başlayacak. 2008 yılı sonu itibariyle de ilimizde doğal gaz çalışmalarını tamamlamış olacağız. Karaman genç bir il olmasına rağmen, birçok ilki gerçekleştirmiştir. Doğal gaz çalışması da bunlardan biridir. Altyapı çalışmalarını hızlandırarak şehrimizi hava kirliliğinden kurtarmaya, halkımızı bir an önce ekonomik ısınmayla tanıştırmaya kararlıyız. Karaman'ı geleceğe tertemiz havası ve yeşiliyle taşımak istiyoruz.''

Karamangaz Yönetim Kurulu Başkanı Nusret Argun de Karaman'ın doğal gaza kavuşmasında katkısı olan herkese teşekkür etti.

Daha sonra, protokol üyeleri ilk doğal gaz meşalesini yaktı.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious