Karamanlis, Anıtkabir'de saygı duruşunda bulundu

Karamanlis, Anıtkabir'de saygı duruşunda bulundu.11245
  • Giriş : 24.01.2008 / 15:03:00

49 yıl sonra bir Yunan Başbakanı Türkiye'ye geldi. Ülkesinde fırtınalar kopartan ziyaret çok konuşulacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

49 yıl sonra bir Yunan Başbakanı Türkiye'ye geldi. Ülkesinde fırtınalar kopartan ziyaret çok konuşulacak. Atatürk'ü Hitler'e benzetme densizliğinde bulunan aşırı milliyetçi Yunanlıları çıldırtan sahne ANITKABİR'de yaşandı. Karamanlis Ata'nın huzuruna çıktı ve saygı duruşunda bulundu.

İşte bu çalkantı içinde ülkemize gelen Yunan Başbakanı Kostas Karamanlis Anıtkabir'i ziyaret etti. Yunan Başbakanı bir zamanlar Yunan ordularını denize döken Atatürk'ün kabri başındaydı..

Atatürk'ün mozolesine çelenk koyan Karamanlis, saygı duruşunda bulundu. Buradan şeref defterini imzalamak üzere Misak-ı Milli kulesine gitti. Konuk başbakana ziyaretin sonunda Anıtkabir'i tanıtıcı set hediye edildi.

Son seçimlerde yüzde 17’ye çıkaran aşırı milliyetçi Halkçı Ortodoks Cephe Partisi Karamanlis'e soru önergesi vermiş ve "Ne işin var Türkiye'de?" diye sormuştu.ANITKABİR'E NE YAZDI?

Şeref defterine duygularını Yunanca aktaran Karamanlis şunları yazdı:

"Atatürk ve Venizelos’un siyasi irade ve cesareti vardı. Biz de geçmiş trajedilerin bize engel olmaması için gerekli cesarete sahibiz. Bu istek ve cesaret iki halk arasındaki parlak geleceği meydana getirecektir".

AMCASI BOŞ BIRAKMIŞTI


Karamanlis’in Anıt Kabir ziyareti ve yazacakları içerde ve dışarda özellikle Yunan ve Rum kesiminde dikkatle izleniyordu. Zira, 1959 yılında Ankara’yı Başbakan olarak ziyaret eden amcası Konstantin Karamanlis Anıtkabir Şeref defterine sadece ad ve soyadını yazarak imza atmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious