Karamanlis'den Türkiye'ye AB desteği

Karamanlis'den Türkiye'ye AB desteği.9322
  • Giriş : 09.09.2007 / 12:30:00

Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis, "Atina'nın politikasının net olduğunu ve Türkiye'nin Avrupa geleceğini desteklediklerini" söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Karamanlis, Atina'da yayımlanan Elefteros Tipos gazetesine verdiği demeçte, Türk-Yunan ilişkileri ve Kıbrıs konusuna değindi.

"Türkiye'de son seçimlerden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın güçlenerek çıkması ve Cumhurbaşkanlığı görevine Abdullah Gül'ün seçilmesinin ardından Türk-Yunan ilişkilerinin geleceğinin nasıl olacağı" sorusunu da yanıtlayan Karamanlis, Atina'nın tavrının açık olduğunu vurguladı.

Karamanlis şunları söyledi: "Bizim gayet net bir politikamız var. Özetlemek gerekirse; biz Türkiye'nin Avrupa geleceğini destekliyoruz. Avrupa'da ve diğer bazı yerlerdeki çeşitli yaklaşımlara karşın bu konudaki tavrımızın mantıklı ve net olduğuna inanıyorum. Türkiye, Avrupa müktesebatına uyumu, iç reformlarını yapması ve komşularına karşı tutumuyla değerlendirilecektir. Ayrıca, geçmişe oranla karşımızda esaslı bir muhatap bulunduğuna inanıyorum."

Bir soru üzerine Kıbrıs konusunda yeni bir uluslararası girişim bulunmadığını söyleyen Karamanlis, "Türkiye'de genel seçimler henüz yapılmışken, Kıbrıs'ta (Rum) şubat ayında seçimler yapılacakken yeni bir girişim yürütülemez. Ama Kıbrıs sorununun çözümü için tabii ki yeni bir çaba gerekir ve biz de adil ve kalıcı bir çözüm için katkıda bulunmaya hazırız" dedi.

Karamanlis, bu ayın sonunda Başbakan Erdoğan ile bir araya gelmesi olasılığını konu alan soru üzerine de "Türk-Yunan doğalgaz boru hattının açılış töreninde bir araya gelmelerinin söz konusu olduğunu, ancak yakında yapılması planlanan bu tören için kesin tarihin henüz belirlenmediğini" kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious