Karamanlis'ten Papadopulos'a destek

  • Giriş : 21.02.2007 / 00:00:00

Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis, Kıbrıs Rum kesiminin "uluslararası hukuk çerçevesinde egemenlik haklarını kullanabileceğini" söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Karamanlis, görüşme sonrası basına yaptığı açıklamada, görüşmelerinde Atina-Rum yönetimi ilişkileri, Kıbrıs sorununa ilişkin gelişmeler ve Rum kesiminin Doğu Akdeniz’de petrol ve doğal gaz arama girişimi konularını ele aldıklarını belirtti.

Kıbrıs’ta geçen temmuz ayında kararlaştırılan, iki toplum arasında BM gözetiminde eş zamanlı görüşmeler yapılması yönündeki anlaşmanın, "Türk tarafının sürekli erteleme taktiği nedeniyle gerçekleştirilemediğini" öne süren Karamanlis, "Biz bu anlaşmanın hayata geçirilmesinde ısrarlıyız. Kıbrıs’ta BM çerçevesinde AB ilke ve değerleri temelinde adil, kalıcı ve işleyebilir bir çözümden yanayız.

Öyle ki, Avrupa’yı ayıran son duvar da ortadan kalksın ve herkes AB’nin nimetlerinde faydalanabilsin. Türkiye’nin, bu sürecin hızlı bir biçimde ilerlemesi için gerekli arzuyu göstermesini ümit ediyoruz" diye konuştu.
"Atina’nın Türkiye’nin AB perspektifini desteklediğini" de belirten Karamanlis, "Ancak ilerleme olmayan yerde ilerleme görüyoruz diyemeyiz. Türkiye, AB içinde ilerlemek istiyorsa yükümlülüklerini yerine getirmelidir" dedi.

AB’de görüşülmekte olan, KKTC’nin ekonomik izolasyonuna son verilmesini öngören tüzüklere de değinen Karamanlis, "Gayet tabii ki Kıbrıslı Türklerin ekonomik kalkınmasını desteklemekteyiz. Ancak bu, Kıbrıs (Rum) Cumhuriyeti’ne saygı çerçevesinde ve adanın bölünmesine yol açan nedenler yaratmaktan uzak durarak olmalıdır. Söz konusu izolasyon, işgal sonucudur" ifadesini kullandı.

-PAPADOPULOS’UN AÇIKLAMASI-
Doğu Akdeniz’de petrol ve doğal gaz araştırması konusuna değinen Papadopulos, "Kıbrıs (Rum) Cumhuriyeti, uluslararası hukuk temelinde egemenlik haklarını kullanmaktadır. Eğer petrol bulunursa bir sonraki adımlar kararlaştırılacaktır" dedi.

Papadopulos, Rum yönetiminin "Lübnan ile imzaladığı ekonomik yetki bölgesi anlaşmasından niçin Atina’yı haberdar etmediğine" ilişkin soruya ise şu yanıtı verdi:
"Şahsen benim ve Kıbrıs (Rum) Cumhuriyeti’nin sabit tezi hiçbir şekilde Yunanistan’a kendi sorunlarımızla yük olmamaktır. Lübnan ile aramızdaki gelişmeler çok hızlıydı. Anlaşmanın imzalanmasından hemen sonra Atina’ya bilgi verdik" diye konuştu.

KKTC ile doğrudan ticarete ilişkin bir soruyu da yanıtlayan Papadopulos, "Kıbrıs’ın (Rum Yönetimi) Türk toplumunun güçlenmesi çerçevesinde, adanın birleşmesini de sağlayacak ekonomik bütünlüğe ulaşılması için sistemli bir biçimde çalıştığını" söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious