Karamehmet'in İngilizlerle petrol flörtü

Karamehmet'in İngilizlerle petrol flörtü.8260
  • Giriş : 06.06.2009 / 09:45:00

Hafta başında Kuzey Irak’tan ilk petrol ihracatına başlayan Çukurova Grubu şirketlerinden Genel Enerji, İngiliz Heritage Oil ile birleşme görüşmeleri yapıyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Kanadalı ortağı Addax Petroleum'la Kuzey Irak'ta Taq Taq ve Tawke'de bulduğu petrolle dünyanın 100 petrol şirketinden biri haline gelen Çukurova Grubu şirketlerinden Genel Enerji'nin, İngiliz Heritage Oil ile birleşme görüşmeleri yürüttügü belirtildi.

1 Haziran'da Kuzey Irak'tan ilk petrol ihracatına başlayan Genel Enerji'nin İngiliz şirketiyle görüşmelerinin Kuzey Irak'taki petrol sahaları üzerine odaklı olduğu kaydedildi. Konu hakkında bilgi sahibi kaynaklar, Çukurova Grubu'na bağlı Genel Enerji'nin, İngiliz petrol araştırma şirketi Heritage Oil ile birleşme görüşmeleri yürüttüğünü kaydetti.

Kaynaklar, Genel Enerji ile yürütülen görüşmelerin temelinde Heritage Oil'in Kuzey Irak'ta bulunan Miran petrol sahasının olduğunu belirttiler. Bir kaynak 'Görüşmeler Irak odaklı' dedi. Adının açıklanmasını istemeyen bir başka kaynak, Genel Enerji'nin Heritage Oil'in bütün hisselerini almak yerine, birleşmeyle oluşacak daha büyük bir şirkete varlıklarıyla katılacağını belirtti.

2.5 MİLYAR DOLARLIK ŞİRKET

Analistler, görüşmelerin Heritage Oil'e talip başka alıcılarla fiyat savaşına yol açma olasılığı hakkında, şirket için potansiyel alıcı sayısının sınırlı olduğunu belirttiler. Piyasa değeri 2.5 milyar dolar civarında olan Heritage Oil'in ana varlıkları, Uganda ve Kuzey Irak'taki petrol sahalarında bulunan paylardan oluşuyor.

Heritage Oil hisseleri, Kuzey Irak'ın Miran sahasında petrol bulunmasının ardından son birkaç ay içinde büyük oranlarda artış göstermişti. Heritage Oil çarşamba günü ismini açıklamadığı bir şirketle birleşme görüşmeleri yürüttüğünü açıklamış, şirketin hisseleri ise işleme kapatılmıştı.

1 Haziran'da ilk petrol ihracatı başladı

Kuzey Irak petrollerinin dünyaya sevkiyatına 1 Haziran'da bir törenle yıllar sonra başlandı. Vanayı Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi (KBY) Başkanı Mesud Barzani birlikte açtı. Çukurova Holding şirketlerinden Genel Enerji de Kuzey Irak'ta petrol üreten ilk yabancı şirket unvanına sahip oldu.

Etiketler: petrol ırak çukurova grubu mehmet emin karamehmet kuzey ırak bölgesel yönetimi heritge il

Reuters- Star

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*