Karanlık dönemin 800 klasörü yandı

Karanlık dönemin 800 klasörü yandı.17528
  • Giriş : 23.04.2009 / 08:00:00
  • Güncelleme : 23.04.2009 / 08:06:09

Yakılan 800 klasörün içinde, terörle mücadeleye ilişkin belgeler olduğu belirlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ankara Gölbaşı'nda, Tansu Çiller'in Başbakanlık ve Başbakan Yardımcılığı yaptığı döneme ait yakılan belgelerin 800 klasör olduğu ortaya çıktı. Bir kamyonla bölgeye getirildikten sonra yakılarak gömülen klasörlerde Susurluk'un kayıp silahları ve terörle mücadeleye ilişkin belgeler olduğu tespit edildi. Olaya el koyan savcılık 1 görgü tanığının ifadesini aldı.

BİR KLASÖR SAĞLAM

Güneydoğu'da terör olaylarının en yoğun olduğu, Susurluk skandalının yaşandığı, faili meçhul cineyetlerin işlendiği 1993-1997 yılları arasında Başbakanlık ve Başbakan Yardımcılığı yapan Tansu Çiller dönemiyle ilgili belgelerin yakılması soru işaretlerine neden oldu. Kimler tarafından yakıldığı belirlenemeyen belgelerin bazıları okunabilir durumda.

SUSURLUK BELGELERİ YANDI

Sağlam belgeler içerisinde Susurluk davasına damgasını vuran kayıp silahlarla ilgili dökomanların bulunduğu belirlendi. 1994'te İsrail'den Özel Harakat Dairesi için alınan silahlar arasında yeralan Uzi marka tabancalar Susurluk kazasında ortaya çıktı. Çok sayıda faili meçhul cinayetin işlendiği dönemde Özel Harekat Daire Başkanlığı'nı Ergenekon tutklusu İbrahim Şahin yürütüyordu. Yakılan dokümanlar arasında Tansu Çiller'in Başbakanlığı döneminde Güneydoğu'da yürütülen terörle mücadeleye ilişkin çok sayıda belge olduğu da tespit edildi.

BELGELER KAMYONLA GETİRİLDİ

Belgelerin bölgeye kamyonla getirildiğini tespit eden jandarma ekipleri, olay yerinde 800 klasör demiri buldu. Okunabilir durumdaki belgeler ile üzerinde Çiller'in fotoğrafları bulunan 60 biblo incelenmek üzere Jandarma Kriminal Laboratuvarı'na gönderildi.

Çiller'den ses yok

19 Nisan gecesi Jandarma'ya bir ihbarın gelmesiyle ortaya çıkan olayla ilgili Tansu Çiller sessizliğini bozmadı. Önceki gün Atatürk Havaalanı'nda gazetecilerin olayla ilgili sorularını cevapsız bırakan Çiller'ın savcılığa başvurmaması da dikkat çekti.

Olayın tek tanığı var

Gölbaşı Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yakılan belgelerle ilgili Jandarma Kriminal Laboratuvarı'ndan gelecek sonuçlardan sonra soruşturmayı derinleştireceği öğrenildi. Okunacak durumda çok az belgenin incelenmesinden sonra klasörlerin kim ya da kimler tarafından hangi amaçla yakıldığı tespit edilecek. Başsavcılık belgelerin yakılmasını gören ve kimliği açıklanmayan bir kişinin ifadesini alacak.

Yeni Şafak

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*