Karanlıkta televizyon izlemek gözleri bozuyor

Karanlıkta televizyon izlemek gözleri bozuyor.21024
  • Giriş : 14.05.2006 / 00:00:00

Karanlık ortamda bilgisayarda çalışmak, televizyon izlemek ve ev ile işyerinde direkt yansıyan ışıkların gözlerde görme sorunu oluşturduğu bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kayseri Maya Göz Merkezi Göz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Sait Nafiz Mutlu, son dönemlerde insanların uzağı görmeme yani miyopi şikayetiyle daha çok geldiğini belirterek, "Karanlık ortamda bilgisayarda çalışmak, televizyon izlemek ve ev ile iş ortamında direkt yansıyan ışıklar insanlarımızın göz sağlığını olumsuz etkilemektedir. Bu süreç uzun olarak devam ederse gözlerde uzağı görmeme, miyopi dediğimiz rahatsızlığın ortaya çıkmasına neden oluyor" dedi.

Opr. Dr. Mutlu, bilgisayarda çalışırken genelde göz kırpma refleksini dikkatten dolayı engellendiğini ifade ederek, "Normalde gözlerimiz bir dakikada 12 kez göz kırpar. Ama dikkatli bakıştan dolayı bu dakikada 3 defaya düşüyor. Normal de göz kırpma süresi 10 saniyedir. Aynı zamanda bu süreye gözyaşı kırılma zamanı da diyebiliriz. Gözlerin refleksinde, gözde oluşan kirli tabakanın gitmesi yani temizlenmesini sağlar" dedi.

Bilgisayar ekranının üst kısmı ile gözlerin aynı hizada olması gerektiğini ve en az ekranla göz mesafesinin 75 santimetre olması gerektiği uyarısında bulunan Mutlu, şöyle konuştu: "Karanlık ortamda göz bebeği genişler. Bilgisayar, televizyon gibi ultraviyole ışık yayan cihazlar, karanlık ortamda genişleyen gözbebeğini olumsuz etkiler. Gözbebeği ışığa daha fazla maruz kalır. Bu ışıklar güneşin yaydığı ışıkla aynı derecedir. Bu nedenle ortam aydınlığı çok önem taşımaktadır. Karanlıkta ışığa maruz kalan gözlerimizde kuruluk olur. Kuruluk nihayetinde yakına bakılma sürekliliği göz kaslarında sürekli çalışmadan dolayı miyopiye neden olur. Yakın uyumu sürekli çalıştığından göz içindeki merceğinin şeklini değiştirir. Böylece miyop değişir. Yani uzağı iyi görmeme bozukluğu oluşur. Yani odak noktası retinanın önünde oluşmasıdır."

Genelde bu şikayetlerin gece mesaisine kalanlarda, internet kafelerde bilgisayar karşısında uzun zaman bulunanlarda, karanlık ortamda televizyon seyredenlerde, ev veya iş ortamında direkt yansıyan ışıkların olduğu ortamda uzun zaman kalanlarda olduğunu belirten Mutlu, bu rahatsızlığın ilerlemesi durumunda kullanılacak olan gözlüklerde numaranın artmasına neden olacağını, ilerleyen dönemde kornea nakline kadar gidebileceğini söyledi. Mutlu, "Bu tür çalışma ortamında bulunanlar mutlaka belirli zaman aralıklarıyla gözlerini dinlendirmeli. Karanlık ortamlarda çalışmamaları gerekir. Aynı zamanda bulundukları ortamda televizyon ya da bilgisayar ışığından etkilenmeyecek kadar ortamın aydınlatılmış olması gerekir" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious