Karaosmanlar evi en güzel ev olarak seçildi

Karaosmanlar evi en güzel ev olarak seçildi.9713
  • Giriş : 09.07.2008 / 09:56:00

Mimari özelliği ile Safranbolu’nun en güzel konaklarından olan Karaosmanlar evi Kültür ve Turizm bakanlığı ile Ankara İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün 05.06.2008 tarihinde internet sitesinde yayınlanarak en güzel ev olarak ilk sırayı aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Mayıs ayı içersinde Safranbolu’ya gelen Kültür ve Turizm bakanı Ertuğrul Günay şehir gezisinde Kent tarihi müzesini gezdi, burada kendisine ÇEKÜL vakfı Başkanı prof. Dr. Metin Sözen de eşlik etmiş ve fotoğraf sergisi içersinde Karaosmanlar evini göstererek Safranbolu’nun en güzel evlerinden biri olduğunu ve festival afişlerinde buranın fotoğrafının kullanıldığını söylemişti.

Ankara İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün sitelerinde yer alan Karaosmanlar evinin restorasyona ihtiyacı vardır. İnternet sitesinde yer alan karaosmanlar evi için şu tanımlama yapılmıştır; “Engebeli arazide, Çuhadar ve Gümüş Sokak’ın birleşiminde Karaosmanlar’ın şehir evi, köşe evi olarak çok büyük bir ustalıkla biçimlendirilmiştir. Taştan zemin katı, destek duvarı görevini de yaparak üst katları taşır. Üst katlar çıkmalarla hem enine hem yüksekliğine büyüyerek sokağa perde perde açılır. Köşedeki kapı, orta ve üst katlarda büyüklük ve aralıkları ustaca düzenlenmiş pencereler, orta ekseni güçlendiren üçgen alınlık ve ortasına yerleştirilen tuğra biçiminde Maşaallah ile olağanüstü bir cephe kurulmuştur. Ne yazık ki bu cephe şimdi bozulmuş durumdadır”

Restorasyon programını takip eden belediye meclis üyesi Mehmet Adalar 2006 yılında gazetemize yaptığı açıklamada Karaosmanlar evi konusunda şunları söylemişti:

KaraOsmanlar gibi önemli bir evin restorasyonunu düz bir mantıkla yapamayız. Çatı alınlığı tekrar ortaya çıkartılıp oradaki tuğranın bir sanat tarihçesine çizdirilip yaptırılması gerekiyor” dedi.

Bu önemli tarihi yapının Safranbolu’ya kazandırılması için Kültür ve turizm bakanlığının fonlarından yararlanarak mevcut yapının korunması açısından restore ve röleve kapsamına alınması gerekmektedir. Tarihi önem taşıyan yapıya sahip çıkmak anlamında öncelik verilmesi bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*