Karaosmanlar evi restore edilmeli

Karaosmanlar evi restore edilmeli.9822
  • Giriş : 12.07.2008 / 09:16:00
  • Güncelleme : 12.07.2008 / 09:40:26

Safranbolu evleri yüzlerce yıllık bir süreçte oluşan ve kent kültürünü günümüze taşıyan en önemli yapıtlardandır.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Safranbolu’da simge olmuş konakların ivedili olarak yetkililerce restorasyonunun yapılması gerektiği bir gerçektir. Tarihi evleri ile ünlü olan şehrimizin bu özelliği sayesinde 17.Aralık. 1994 tarihinden bu yana Türkiye’de Dünya Miras Listesinde yer alan 9 kültürel varlıklardan biridir. Kültürel yapıtlarımızdan biri olan Karaosmanlar evi’nin şu an restore edilmeyi beklemektedir. Konu ile ilgili Sayın Bakanımız Ertuğrul Günay ve kendilerine eşlik eden Sayın Çekül Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen’e Safranbolu’nun en güzel evlerinden biri olarak Karaosmanlar evini göstermişlerdir. Başbakanlık tanıtma, kültür Bakanlığı Kültür Varlıklarını koruma adına hizmet destek fonundan gönderilen kaynaklarla Safranbolu Belediyesine proje karşılığı ödenek çıkartılmaktadır. Ancak etap etap yapılan restore projeleri kapsamına Karaosmanlar evi alınmamıştır..

Ne var ki çevresindeki çok yakın binalar inatla restore edilmiş olup Karaosmanlar evi için bir faaliyet uygulanmamıştır. 30.06.2006 tarihinde Sayın Safranbolu Belediye Encümen üyesi Mehmet Adalar’ın ev hakkında vermiş olduğu bilgiler ve sözlerin unutulmamasını gerekmektedir. Safranbolu’ya günü birlik gezmek için gelenler; doğasına, tarihine hayran kalarak geri dönüyorlar. Geçmişte atalarımızın oluşturduğu tarihi ile turistlik bir şehir olan Safranbolu’nun konaklarının ve Türkiye’de eşi olmayan Karaosmanlar evinin restore edilmesine ihtiyaç vardır.

Her geçen gün turizm ayağının güçlenmesine neden olan şehrimiz ile ilgilenilmesi gerekmektedir. Türkiye’ye mal olmuş değer ve yapıtlar birimizin değil hepimizindir. DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKALIM…

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*