Karar 18 Nisan'da

  • Giriş : 04.04.2007 / 00:00:00

AKP'nin Köşk adayı için son karar 18 Nisan'da verilecek

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Başbakan Erdoğan AKP'nin Cumhurbaşkanı adayıyla ilgili parti içindeki alan taramasının tamamlandığını, son kararın 18 Nisan'daki MKYK toplantısında verileceğini söyledi

Başbakan Tayyip Erdoğan, 16 Nisan'da başlayacak cumhurbaşkanlığı seçim süreci ile ilgili olarak, partisinin adayının 'adaylık müracaatları başlayacağı anda (16 Nisan'da başlıyor)' belirleyeceklerini söyledi. Halep'e hareketinden önce Esenboğa Havaalanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili yapacağı görüşme takvimine ilişkin şunları söyledi:
"Şu anda sivil toplum örgütleriyle zaten peyderpey görüşmelerimi yapıyorum. Teşkilatımızla ilgili alan taramamızı bitirdik. Şu anda değerlendirmesi yapılıyor. Milletvekili arkadaşlarımla da öyle zannediyorum ki, önümüzdeki haftadan itibaren görüşmeye başlarız ve son görüşmemizi de (18 Nisan'da toplanacak) Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) ile yapacağız. Ondan sonra da adaylık müracaatları başladığı anda adım atmış olacağız." Bir gazetecinin adaylık sürecinin 16 Nisan'da başladığını ve 26 Nisan'da ise bittiğini anımsatarak, "Partiniz adayını son güne bırakabilir mi" diye sorması üzerine ise Erdoğan, "Artık onu bırakın bizde kalsın" dedi. Erdoğan, gazetecinin, "Az önce söylediğiniz cümleden böyle bir anlam çıkarabilir miyiz" şeklindeki ikinci sorusuna ise, "Anlamışsın demek ki" yanıtını verdi.
14 Nisan'da Ankara'da kendisinin muhtemel cumhurbaşkanlığı adaylığına karşı bir miting düzenleneceğini ve mitinge katılım sağlanabilmesi için İnönü Üniversitesi'nde sınavların ertelendiğinin belirtilmesi üzerine Erdoğan şunları söyledi:
"Meydanlar herkese açıktır. Miting yapma konusunda bizim bir sıkıntımız yok. Herkes müsaadesini alır ve belirlenen meydanlarda mitinglerini rahatlıkla yapabilir. Fakat bu ülkenin resmi kurum ve kuruluşlarını inisiyatif kullanmak suretiyle, eğer söylediğiniz doğru ise, imtihanları ötelemek suretiyle bu tür adımları doğru bulmak asla mümkün değil. Çünkü eğitim kurumlarımız ilimle uğraşır. Belirlenmiş sınavlar gerçekten bundan dolayı erteleniyorsa, ben kesin bir şey bilmiyorum, çok çirkin bir şey ve bunun üzerinde durulması gerekir.

'İş şirazesinden çıkmıştır'
Diğer bir konu, bu iş birazda şirazesinden çıkmış vaziyette. Anayasa'nın amir hükümlerini yok farz etmek suretiyle yollara dökülen bu takımların şu anda ne yaptığı da belli değil. Onlar tabii yollarına devam edecekler. Anayasamızın amir hükümleri çerçevesinde cumhurbaşkanlığı seçimlerinin başlayacağı tarih bellidir. Adaylık bellidir. Seçimin nasıl yapılacağı bellidir. Bir siyasi partinin kendi stratejisi olur. Bu stratejinin tatbiklerini de en ideal şekilde uygular. Nasıl anamuhalefet veya muhalefet bildiği her şeyi konuşuyorsa, kendilerine göre tavırlar ortaya koyuyorsa, tabi ki iktidar partisi olarak biz de kendi stratejimizi pratiklerimize uygulayacağız. İnşallah yakaladığımız istikrarı yıl sonuna kadar sürdürürüz. Hiçbir zaman herhangi bir kişi, kurum ve kuruluş üzerinden siyaset yapmayı amaç edinmedik. Böyle popülist davranışlar içine girmedik, girmeyeceğiz."

Gül: Müsaade etmeyeceğiz
Dışişleri Bakanı Abdullah Gül dün Almanya'ya hareketinden önce İnönü Üniversitesi ile ilgili sorular üzerine, Türkiye'de hukukun üstünlüğü ve insanların fikirlerini ifade etme özgürlüğü bulunduğunu dile getirdi. Bakan Gül, "Ama hukuksuzluğa, kanunsuzluğa asla ve asla müsaade etmeyeceğiz, bunu da herkes bilsin" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious