Karar aile meclisinin

Karar aile meclisinin.17997
  • Giriş : 26.10.2006 / 00:00:00

Van'ın Başkale ilçesinde namus meselesinden dolayı abisi tarafından öldürülen 15 yaşındaki Naile Erdaş'ın ölümünden sonra savcılığın ihmali görülmesi üzerine savcılık suçlamaları reddetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Naile Erdaş'ın öldürülmesinin aile üyelerinin bir araya gelerek planladığı ortaya çıktı. Emniyet Müdürlüğü'nün basın bültenine göre, Başkale İlçesi Yeni Mahallede, Naile. E.'nin ağabeyi K.E. tarafından namus yüzünden tabanca ile öldürülmesi olayı ile ilgili yapılan çalışmalarda, cinayet öncesi Naile E.'nin dayıları S.E ve E.E., ağabeyi K.E. ile babası M.E'nin bir araya geldikleri belirtildi.

Kapalı kapılar arkasında yapılan görüşmede aile üyelerinden dayı S.E.'nin baba M.E. ile ağabey K.E'ye "Ya bu kızı öldürün ya da verin" dediği tespit edildi.

Konuşmaların ardından ağabey K.E.'nin Naile E. ile evden çıktıkları ve ardından 3-4 el silah sesinin gelmesinin ardından Naile E'nin öldürüldüğünün tespit edildiği vurgulandı.

Emniyet ekipleri Naile E'nin ağabeyi şüpheli K.E'nin olayın ardından firar ettiğini, yakalanması için gerekli çalışmaların başlatıldığını belirtti. Olayla ilgili olarak aile meclisinden den olup ölüme sebebiyet verdiği gerekçesi ile 4 kişi tutuklanmıştı.

VAKAD BAŞKANI ÖZGÖKÇE, "SAVCILIĞIN İHMALİ VAR"

Van Kadın Derneği (VAKAD) Başkanı Zozan Özgökçe, Naile gibi daha önce çok vaka ile karşılaştıklarını dile getirerek, buna benzer olaylarda resmi kurumlara yapılan müracaatlar sonucunda ciddi bir koruma olmadığı için ailelerine teslim edildikten sonra öldürüldüklerini kaydetti.

Özgökçe, "Ben burada suçlu olarak sadece öldüren abiyi görmüyorum. Burada oturmuş ve kötü olan sözlü yasalar var. Bunlar kadınların hayatlarını ellerinden alabiliyor. Bunu bölgede çalışan insanlar biliyor. Mesela doktor tedbirini alıp polise haber vermiş. Doğan çocuğu koruma altına almış. Ama kadını teslim etmeleri çok büyük bir hata ve ihmal diye düşünüyorum. Tetiği sadece Naile'nin abisi çekmedi. İhmal eden savcılık da çekti. O yüzden ihmali olan ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunacağız. Bunun dışında emniyetinde ihmali var. Taşra ya da çok kırsalda sosyal hizmetler çok iyi çalışmıyor. Hani böyle bir olayda bir uzmanın ya da bir kadın örgütünden görüş alınabilirdi. Ancak bunun hiçbiri yapılmıyor. Kız ailesine teslim ediliyor." Dedi.

SAVCILIK: "KIZ KENDİ İSTEĞİ İLE AİLESİNE GİTTİ"

Bu eleştirilere karşılık Başkale Cumhuriyet Savcılığı'ndan alınan bilgilere göre, Naile'nin doğum yaptıktan sonra alınan ifadesinden, A.G. isimli bir çocuğu sevdiği ve kendisi ile evlenmek için ilişkiye girdiğini söylediği belirtildi.

Bunun üzerine gözaltına alınan A.G. ise ifadesinde bu iddiayı red ederek, kendisinin söz edilen kız ile kesinlikle ilişkiye girmediğini belirterek, bunun bir iftira olduğu, kan örnekleri ve DNA testini vererek, "Kan örneklerim uyuşması halinde her türlü cezaya razıyım" dediği öğrenildi.

Savcılık kaynakları tarafından, kızın kendi isteği ile ailesine gitmek istediği ve tutanak karşılığı annesi S.E. ile yengesi K.K'ye teslim edildiği kaydedildi.

Naile'ye doğurduğu bebeğini almak istemesi üzerine bebeğinin teslim edildiğini dile getiren adli kaynaklar, "Kız eve götürüldükten sonra anne S.E. bebeği alarak A.G.'nin dayısını evine bırakıyor. A.G.'nin dayısı ise bebeği alıp savcılığa gelerek çocuğu sahiplenmediklerini ve bunu kabul etmeyeceklerini dile getirip çocuğu savcılığa teslim ediyor. Savcılık bunun üzerine polis nezaretinde bebeği Van Çocuk Esirgeme Kurumu'na gönderiyor." dile getiriyor.

Savcılık kaynakları, kızın ailesine teslim edilmesinden sonra olaya takipsizlik kararı verilmediğini belirterek, tahkikatın devam ederken cinayetin işlendiğini savunuyor.

Öte yandan Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu'nun, olayda ihmalleri soruşturmak için kentte müfettiş göndereceği öğrenildi.

Baş ağrısı şikayetiyle 11 gün önce hastaneye giden Naile E., 9 aylık hamile olduğunun ortaya çıkmasının ardından, 8 gün önce doğum yaparak evine gönderilmiş, 4 gün önce de ağabeyi K.E. ile dışarı çıkan Naile E, bir süre sonra silahla vurularak öldürülmüştü.

Olayla ilgili babası, amcası ve dayısı tutuklanmış, Naile E.'ye yardım ettiği için aile büyükleri tarafından ölüm emrinin çıktığı iddia edilen, yenge Kadirye K'de dün güvenlik gerekçesiyle il dışına çıkarılmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious