Karar alındı! Genelkurmay başkanlığından ayrılıyor!

Karar alındı! Genelkurmay başkanlığından ayrılıyor!.9661
  • Giriş : 21.11.2007 / 22:53:00
  • Güncelleme : 01.09.2016 / 02:26:00

Siyasi manevralardan bıran genelkurmay, başkanlık görevinden ayrılmaya kararı aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Müşerref'in üniformasını cumartesi gününe kadar çıkarması bekleniyor.

Müşerref bu kararı, muhalif üyelerini görevden aldığı yüksek mahkemenin başkanlığına ilişkin itirazları reddetmesinden sonra aldı.

Pakistan Başsavcısı Malik Muhammed Kayyum, Müşerref'in üniformasını çıkardıktan sonra 5 yıllığına sivil devlet başkanı olarak yemin edebileceğini söyledi.

Pakistan'da olağanüstü halin ilan edilmesinden sonra gözaltına alınan muhalif liderlerden İmran Han da serbest bırakıldı. Ancak ülkede muhaliflerin tutuklanmasına devam ediliyor.

Dün 3 binden fazla tutukluyu serbest bırakan Pakistan yönetimi, Devlet Başkanı Pervez Müşerref'in karşısına tek aday olarak çıkan eski Yüksek Mahkeme Yargıcı Vayiddun Ahmed'le muhalefet Milletvekili Athar Munallah'ı da tutukladı.

Cezaevinde halen 2 bin muhalif tutuklu bulunuyor.

Pakistan'da olağanüstü hal

Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref, 3 Kasım'da ''ülkedeki aşırı dincilerin isyanı ve yargının müdahaleleri'' nedeniyle olağanüstü hal ilan etmiş ve anayasayı askıya almıştı.

Olağanüstü hal ilanının ardından aralarında avukat, yargıç ve siyasi parti yetkililerinin de bulunduğu bin 500'den fazla kişi gözaltına alınmıştı.

Pervez Müşerref, seçimlerin 9 Ocak'tan önce yapılacağını ve 6 Ekim'de yapılan devlet başkanlığı seçim sonucunun yüksek mahkemece onaylanması oturumunda üniformasını çıkaracağını söyledi. Ancak olağanüstü halin kaldırılması için takvim vermedi.

ABD'nin radikal İslamcılarla mücadelesinde en önemli müttefiki Müşerref'e yönelik uluslararası baskı da sürüyor.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon ve ABD Başkanı George Bush olağanüstü hal uygulamasına son verilmesini istedi.

İngiliz Milletler Topluluğu da, 22 Kasım'a dek olağanüstü hali kaldırmazsa, Pakistan'ı üyeliğini askıya almakla tehdit etti. Pakistan bu talepleri reddetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious