Karar çıktı; AKM yıkılıyor!

  • Giriş : 10.05.2007 / 00:00:00

Atatürk Kültür Merkezi'nin yıkılarak, yerine yenisinin yapılmasını öngören kanunu tasarısı kabul edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Atatürk Kültür Merkezinin yıkılarak, yerine yenisinin yapılmasını öngören İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Kanunu Tasarısı, TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonunda kabul edildi.

Tasarıya göre, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Projesi kapsamında, İstanbul'u 2010 yılı ''Avrupa Kültür Başkenti'' olarak hazırlamak, 2010 yılında yapılacak etkinlikleri planlamak, yönetmek, kamu kurum ve kuruluşlarının bu amaçla yapacakları çalışmalarda koordinasyonu sağlamak üzere, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı kurulacak.

İstanbul'da kurulacak Avrupa Kültür Başkenti Ajansı, özel hukuk hükümlerine tabi, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile ilişkili, tüzel kişiliğe sahip olacak.

Ajans, Koordinasyon Kurulu, Danışma Kurulu, Yürütme Kurulu ve Genel Sekreterlikten oluşacak.

YENİ BİR AKM BİNASI YAPILACAK
Beyoğlu ilçesinde bulunan Atatürk Kültür Merkezi yıkılarak, yerine İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından, diğer belediye ve Hazine arazilerinden oluşacak alanlar katılarak, yeni bir Atatürk Kültür Merkezi binası yapılacak.

Yine İstanbul'un Eyüp ilçesindeki Rami Kışlası, İstanbul Kütüphanesi olarak düzenlenecek.

İTO VE İSO DA PARA AKTARACAK
Projeyle ilgili harcamalar, ulusal bir banka nezdinde açılan özel hesaptan karşılanacak. Özel hesabın gelirleri; İstanbul İl Özel İdaresinin ve İstanbul Büyükşehir Belediyesinin 2008, 2009 ve 2010 bütçelerine her yıl bu amaçla konulacak ödenek ile İstanbul Ticaret Odası ve İstanbul Sanayi Odası tarafından 2008, 2009 ve 2010 yıllarında aktarılacak tutarlardan oluşacak.

Ayrıca yurtiçi ve yurtdışından sağlanacak yardım ve bağışlar dışında, sponsorluklarla, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti logo ve isim hakkının kullanımından da gelir elde edilecek.

Projeyle ilgili haber nitelikli yayınlar hariç, her türlü görüntülü veya sesli yayın, reklam, pazar ve pazarlama hizmetleri ile ''İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti'' isminin ve logosunun, reklam, ticaret, propaganda ve benzeri amaçlarla kullanılması, Yürütme Kurulunun iznine tabi tutulacak.

MAL VE HİZMET ALIMLARI
Mal ve hizmet alımları ile yapım işleri, satım, kira ve her türlü işlemlerde Devlet İhale Kanunu, Kamu İhale Kanunu ile Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu hükümleri uygulanmayacak.

KOÇ: ''BİNANIN BÜTÜN SİSTEMLERİ İFLAS ETTİ''
CHP İstanbul Milletvekili Berhan Şimşek, tasarının Atatürk Kültür Merkezinin yıkılmasını öngören maddesinin çıkarılması için önerge verdi. Önergenin reddedilmesinden sonra konuya ilişkin bilgi veren Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Atatürk Kültür Merkezi'nin (AKM) bütün elektrik, soğutma, ısıtma ve ışık sistemlerinin iflas ettiğini bildirdi.

Koç, Sakarya Üniversitesi İnşaat Fakültesinin incelemelerine göre, AKM binasının yıkılma riski taşıdığını bildirerek, ''Bina, statik ve deprem açısından yüzde 40 risk taşıyor. deprem Konseyi kararlarına göre, bu durumdaki binaların yıkılması gerekiyor'' dedi.

Bakan Koç, AKM'nin yenilenmesi için 150 milyon YTL'ye ihtiyaç duyulduğunu ifade ederek, İstanbul'un, yeni bir kültür merkezine ihtiyaç duyduğunu söyledi.

CHP İstanbul Milletvekili Berhan Şimşek, kurulan ajansın Kamu İhale ve Kamu Mali Kontrol kanunlarından muaf tutulmasını eleştirerek, bu düzenlemeden vazgeçilmesini istedi.

Bakan Koç, Ajansın Sayıştay denetiminde olacağını ifade ederek, düzenlemeye karşı çıktı.

Daha sonra yapılan oylamada, tasarı kabul edildi.

GERGİNLİK
CHP'li Şimşek, Komisyon salonundan ayrılırken, AK Parti Erzurum Milletvekili Ömer Özyılmaz, ''Siz devleti tanımıyorsunuz'' diye laf attı.

Bu söze tepki gösteren Şimşek, ''Saygısızlık etmeyin, haddinizi bilin. Biz kimin devleti tanıyıp, kimin hançerlediğini iyi biliriz'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious