Karar; idam - Peki şimdi ne olacak?

  • Giriş : 05.11.2006 / 00:00:00

Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin hakkında asılarak idam edilmesi kararı verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Saddam ve yardımcıları, Irak'ın 2003 yılında ABD tarafından işgalinin ardından Aralık 2003'te kurulan Irak Özel Mahkemesi tarafından yargılandı. Ocak 2005'te Irak Yüksek Mahkemesi adını alan bu mahkeme, iki alt mahkemeden oluşuyor ve her mahkemede 5 yargıç bulunuyor.

Karar için mahkemeyi oluşturan 5 yargıcın, oy birliğiyle karar vermesi gerekiyordu. İdam kararının ardından Saddam'ın infazı asılarak gerçekleştirilecek. Ancak devrik lider, kurşuna dizilmek istediğini söylemişti.

Savunma avukatlarının temyiz hakkı bulunuyor. Saddam hakkında idam kararı verildiğinden, temyiz başvurusu otomatik olarak gerçekleşiyor. Savunma avukatlarının ayriyeten temyiz başvurusu yapmak için ise 30 günlük süreleri bulunuyor. Temyizle ilgilenen mahkemenin ise ne kadar sürede karar vereceğine dair bir sınırlandırma bulunmuyor.

Saddam'ın cezasının infaz edilmeden önce Irak Devlet Başkanı ve iki yardımcısından oluşan Başkanlık Konseyi'nin cezayı onaylaması gerekiyor. Şu anki Irak Devlet Başkanı bir Kürt ve yardımcılarının biri Sünni biri de Şii.

Irak yasalarına göre idam edilen bir kişinin cesedi, talep etmeleri halinde akrabalarına veriliyor. Aksi takdirde hapishane yetkilileri defin işlemlerini hükümet bütçesinden kendileri yapıyor; ancak herhangi bir tören düzenlenmiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious