'Karartılan zeytine dikkat!'

'Karartılan zeytine dikkat!'.8834
  • Giriş : 03.01.2007 / 00:00:00

Durmaz Zeytin ve Gıda Sanayii'nin kurucusu Cahit Durmaz, zeytin üretiminde maliyeti düşürerek fiyat kırmak için sağlığa zararlı olan maddeler kullanıldığını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Durmaz alaca zeytini karartmak için kostik, boya, paslı demir kullanıldığının altını çizerek, "Ucuz yağlık zeytinler, lezzetli sofralık zeytin diye satılarak haksız kazanç elde ediliyor. Biz denetim için ticaret odalarının devreye girmesini istedik ama Tarım Bakanlığı buna izin vermedi" diye konuştu.
Fabrikalarının temizliğine, insan sağlığına önem verdiklerini belirten Durmaz, sağlıksız zeytinlerin piyasada daha ucuza satıldığını, denetimlerinin yapılmadığını, bunun haksız rekabet oluşturduğunu söyledi.
Orhangazi-Gemlik-İznik vadisinde dünyanın en kaliteli zeytinini yetiştirdiklerini anlatan Durmaz Türkiye'de zeytini vakumlu ambalajda ilk olarak kendilerinin sattığını, zeytinden sonra zeytinyağında da markalaşacaklarını kaydetti. Durmaz ayrıca sofralık zeytinin toptan KDV'nin yüzde 1, perakende KDV'nin yüzde 8 olduğunu vurgulayarak "Kullandığımız girdilerin KDV'si yüzde 18. Bu nedenle ağır bir KDV baskısı altındayız. Devlet, KDV iadelerini aylarca bekletiyor. Toptan zeytinin KDV'si de yüzde 8 olursa rahatlarız" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious