Karataş, Gazi'de toprağa verilecek

Karataş, Gazi'de toprağa verilecek.11827
  • Giriş : 14.08.2008 / 17:09:00

DHKP-C lideri Dursun Karataş cemevinde yapılacak törenden sonra Gazi Mezarlığı'nda defnedilecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Hollanda'da kanser tedavisi gördüğü hastanede ölen yasadışı DHKP-C örgütü lideri Dursun Karataş için Rotterdam kentindeki Goetzee Morgu salonunda tören düzenlendi.

Avrupa'nın çeşitli yerlerinden gelen çok sayıda DHKP-C sempatizanı, sıraya girerek Karataş'ın örgüt bayrağı sarılı tabutunu tek tek öptükten sonra dışarıda bir gösteri düzenlediler.

Morgdaki tören Dursun Karataş'ın hayat hikayesini anlatan sinevizyon gösterisiyle başladı. Karataş için 'Dayı' ifadesini kullanan örgüt yandaşları "Dayı'lar ölmez, devrim şehitleri bölünmez" sloganları attı. Taşkınlık yaşanmaması için önlem alan Hollanda polisi töreni yakından takip ederken, bir polis helikopteri de Rotterdam semalarında uçtu.

Sloganlar eşliğinde morgdan çıkartılan Karataş'ın cenazesi daha sonra Türkiye'ye gönderilmek üzere Amsterdam Schiphol havaalanına götürüldü.

Programdan sonra DHKP-C sözcüsü sıfatıyla basın mensuplarına açıklama yapan Musa Asoğlu, Karataş'ın ölümünü büyük bir kayıp olarak nitelendirdi. Karataş'ın, ölmeden önce örgütün yapısını tek tek belirlediğini ve yeni yönetimin bu ilkeler çerçevesinde şekilleneceğini söyleyen Asoğlu, örgüt içinde bölünmelerin yaşanmayacağını dile getirdi.

Dursun Karataş'ın cenazesinin Türkiye'ye götürülmesi konusunda herhangi bir engelle karşılaşmadıklarını da sözlerine ekleyen Asoğlu, perşembe günü sabah saatlerinde yola çıkacak olan cenazenin akşam saatlerinde Türkiye'de olacağı bilgisini verdi. Atatürk Havaalanı'ndan alınacak olan cenazenin ilk önce Gazi Mahallesi'ndeki Cemevine götürüleceğini belirten Musa Asoğlu, burada bir tören düzenleneceğini kaydetti. Asoğlu, cuma günü ise Gazi Mahallesi'ndeki cemevinde yapılacak törenden sonra cenazenin Gazi Mezarlığı'nda toprağa verileceğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*