Karate darbeleri ile çocuk öldürdü

  • Giriş : 01.12.2006 / 00:00:00

Belçika, birlikte kaldığı kadının üç yaşındaki oğlunu karate darbeleri ve yumruklayarak öldüren 28 yaşındaki uyuşturucu bağımlısı Belçikalıyı konuşuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Joachim Van Hecke isimli genç adam, yetmişe yakın yumruk ve tekme darbesinden sonra şoka giren ve sonrasında hayatını kaybeden Stefke adında üç yaşındaki erkek çocuğunu işkence ile öldürmekten Belçika'da en ağır ceza olan 30 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Belçika'da 2004 yılında meydana gelen acı olayın iki yıla yakın süren hukuki süreci geçtiğimiz gün Gent Yüksek Mahkemesinin verdiği hüküm ile son buldu. Gent Yüksek Mahkemesi uyuşturucu bağımlısı olan Belçikalı genç adamı işkence yaparak adam öldürmek suçundan Belçika'da en ağır ceza olan 30 yıl hapis cezasına çarptırırken, aynı şekilde uyuşturucu bağımlısı olan üç yaşındaki çocuğun annesi ise ihmal ve insanlık dışı davranıştan dolayı daha önce iki yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Stefke'nın annesinin de çocuğu sık sık yalnız başına evde bıraktığı ve çocuğun ağlamasını durdurmak için banyoda soğuk suyun altına tutuğu öğrenilmişti.


Mahkemede sanığın avukatının, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin kararlarına dayanarak müvekkilinin hukuksal ve teknik olarak "işkence yapmadığını", işkenceden söz edebilmek için bir gayeye yönelik olarak birtakım malzemelerin kullanılması gerektiğini savunması da federal savcıyı kızdırdı. Savcı, "Birkaç saat gibi kısa bir sürede üç yaşındaki savunmasız bir çocuğa yetmişe yakın karate darbesi hatta yumruk ve tekmelerle öldüresiye dövmek işkence değil de nedir?'' diye çıkıştı. Avukatların mahkemede olayı "istenmeyen bir kaza" olarak gösterme çabaları karşısında jüri üyeleri darbelerden dolayı vücudu mosmor olan üç yaşındaki çocuğun resimlerini görünce gözyaşlarını tutamadıkları gözlendi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious