Karaya vuran yunusu balıkçı Yunus kurtardı

Karaya vuran yunusu balıkçı Yunus kurtardı.10056
  • Giriş : 08.07.2009 / 11:50:00

Düzce'nin Akçakoca ilçesinde tam 8 kez karaya vuran 1.5 metre boyundaki yunus balığını, ''Yunus'' adındaki bir balıkçı sulara geri gönderdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Akçakoca Çınar Plajı'nda dün akşam saatlerinde yaşanan olayda, sahile 10 metre uzaklıktan geçen 1.5 metre boyundaki yunus balığı, birden yön değiştirerek süratle kendini karaya vurdu. Ancak sahilde güneşlenen vatandaşlar müdahale ederek, karaya vuran yunus balığının tekrar suya dönmesini sağladılar.

Karadeniz açıklarına doğru ilerlerken tekrar yön değiştiren yunus, bu kez plajdaki kuma çakıldı. Ağzından kan gelen yunus balığı, vatandaşların yardımıyla denize çevrildi.

Yönünü bulmakta zorlanan ve karaya vuran yunus balığına vatandaşlar tam 8 kez müdahale ettiler.

Bu müdahaleye rağmen yunus son olarak bir balıkçı barınağındaki kayalara çarparak sıkıştı. Akçakoca sahillerinde yönünü ve yolunu bulmaya çalışan balığı son olarak ''Yunus'' adındaki genç bir balıkçı kurtardı. Sıkıştığı yerden çıkartılan yunus balığı barınakta yaklaşık 1 saat dinlendirildi. Barınakta yüzdürülen yunus daha sonra Karadeniz açıklarına yönlendirildi.

Balıkçılar, yunus balığının sahile vurmasını ise şöyle açıkladılar:

'' Yunus balıkları genellikle bir tekneyle yarışırlar. Bu yarışı kaybettiklerinde ise ölmek isterler. Veya balık ağa takılmış ve zedelenmiş olabilir. Bu durumda da kendilerini karaya atarlar. Ancak bu isteklerinde hep galip gelirler. Yunus balığını açıklara bıraktık, ancak çok inatçı olan bu hayvan, yine kendini sahile vurabilir.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*