Karayalçın, birleşmeye hazır

  • Giriş : 05.08.2006 / 00:00:00

SHP Genel Başkanı Karayalçın: "Sosyal demokrat çatısı altında birleşmeye hazırız" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Karayalçın, partisinin Kemer ilçe binasının açılış törenine katıldı. Karayalçın, daha sonra parti binasında gazetecilerin gündemdeki konularla ilgili sorularını cevapladı.

Bir gazetecinin "Lübnan'daki gelişmeleri nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna Karayalçın, İsrail'in yaptıklarının tasvip edilemez olduğunu ancak Hizbullah'ın da yanlışlar yaptığını söyledi. Parti olarak ateşkesin sağlanmasını istediklerini dile getiren Karayalçın, ateşkesin her iki tarafça da sağlanması gerekliliği üzerinde durdu.

Karayalçın, CHP Manisa milletvekilinin İsrail'i destekler mahiyetteki açıklamalarını sorması üzerine ise, "O, milletvekilinin kendi görüşüdür. Bu konu CHP yönetimini ilgilendirir. Ama SHP'nin tutumunu soracak olursanız; biz kan dökülmesine kesinlikle karşıyız. Her iki tarafın da ateşkes sağlamasını gönülden istiyoruz." dedi.


"BİRLİK OLACAKSA SOSYAL DEMOKRAT ÇATISI ALTINDA OLMALI"


Solda birlik çalışmalarını da değerlendiren Karayalçın, "Birlik olacaksa Sosyal Demokrat çatısı altında olmalı. Ancak sayın Rahşan Ecevit her kesimden temsilcilerle görüşüyor. Solun birleşmesi demek, Türkiye'de iktidar demektir. Ancak sayın Baykal birliğe yanaşmıyor. O her kesimi partiye çağırıyor. Sosyal Demokratlar çatısı altında birlik olacaksa biz parti olarak, bu birlikteliğe varız." diye konuştu.

Merkez Bankası'nın İstanbula taşınması girişimlerini de değerlendiren Karayalçın, "Bu çağdışı kalmış bir uygulama. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir uygulama yok. Bu girişimi Cumhuriyet açısından tehlikeli görüyorum." dedi.

Karayalçın, Genelkurmay Başkanlığına Yaşar Büyükanıt'ın atanmasını ise doğru bir karar, ancak geç kalmış bir karar olarak yorumladı.

Futboldaki şike olaylarına da değinen Karayalçın, "Bu konunun mutlaka çözülmesi gerekiyor. Sokakta gördüğüm insanlar lig başlıyor diye seviniyor. O insanları üzmeye hakkımız yok. Bu konunun netliğe kavuşması gerekiyor." ifadesini kullandı.

Parti binasının açılışında, partililerin yanısıra Kemer Belediye Başkanı Hasan Şeker de hazır bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious