Karayalçın, Davos çıkışını seçime dayadı

Karayalçın, Davos çıkışını seçime dayadı.12641
  • Giriş : 31.01.2009 / 14:42:00

Karayalçın, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, ''Davos'taki jestiyle ilgili seçmenlerin oy kullanmasının herhangi bir anlamı olamayacağı'' görüşünü dile getirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Karayalçın, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, ''Davos'taki jestiyle ilgili seçmenlerin oy kullanmasının herhangi bir anlamı olamayacağı'' görüşünü dile getirdi.

Murat Karayalçın, CHP eski genel merkez binasında düzenlediği basın toplantısında, 25 bin kişiye istihdam yaratma projeleriyle ilgili ''işten çıkarılacak işçi ve memurların yerine bu kişilerin işe alınacağı'' söylentisi yayıldığını belirterek, bunun tümüyle gerçek dışı olduğunu söyledi. Karayalçın, öncelikle kadın ve gençlere yönelik 25 bin yeni istihdam yaratacaklarını bildirdi.

Tüm projelerinin bütçe büyüklüğü ve kaynağının açık olduğunu anlatan Karayalçın, ''Biz hesapsız, kitapsız hiçbir öneride bulunmuyoruz. Hemşehrilik geliriyle yoksulluğa ve yoksulluğun istismarına son verilecektir. Ankara Büyükşehir Belediyesi sosyal devletin gereğini yerine getirecektir'' dedi.

Ankara Şoförler Odası'nın yarın düzenleyeceği ''Şoför Kurultayı''na sadece hükümet temsilcileri ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in davet edilmesini eleştiren Karayalçın, ''15 yıldır şoför esnafı için bir şey yapmayanlar toplantıda ne diyecek?'' diye konuştu.

Şoför esnafına yönelik yapmayı planladıkları çalışmalar hakkında bilgi veren Karayalçın, yılda iki kere esnafla bir araya geleceklerini, taksi duraklarını AB standartlarına kavuşturacaklarını, konut projelerinden şoför esnafını yararlandırılacağını, belediyenin dışarıdan gelen kamyoncular yerine Ankaralı kamyoncularla çalışacağını kaydetti.

AŞTİ'nin işleyişini yeniden düzenleyeceklerini anlatan Karayalçın, ''AŞTİ'de alınan 8 TL bedel yeniden gözden geçirilecek. AŞTİ'ye girişte bir spor kulübü için alınan 25 TL kaldırılacak'' dedi.

''İmar uygulamalarını kazanç kapısı olmaktan çıkaracaklarını'' anlatan Karayalçın, bu konudaki çalışmaları meslek odaları, hemşehri örgütleri ile birlikte hazırlayıp, onların denetiminde uygulamayı taahhüt etti.

Ulus, Kızılay ve Gençlik Parkı'nın canlandırılarak tekrar cazibeli hale getirileceğini anlatan Karayalçın, AOÇ, Doğukent, Elmadağ, İmrahor Vadisi, Mogan ve Eymir gölleriyle ilgili de özel projeler hayata geçirecekleri bilgisini verdi.

''TEPKİYİ OLUMLU BULUYORUM''

Karayalçın, basın mensuplarının soruları üzerinde, ''Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Davos'ta gösterdiği tepkiyi doğru buluyorum'' dedi.

Erdoğan'ın, dün yaptığı açıklamalardan, ''bu tepkinin altında neler yattığını öğrendiklerini'' öne süren Karayalçın, ''Sayın Başbakan, 'Bize haksızlık edenlere cevabı halkımız verecek' diyor. Sayın Başbakan, bunu bir seçim değerlendirmesi olarak yapmış olduğu izlenimi yaratıyor. Bunun doğru olmadığını düşünüyorum. Tepki haklıdır ama haklı tepki daha başka şekilde ifade edilebilirdi'' yorumunu yaptı.

''Başbakan'ın bu tepkisi seçimlerle ilişkilendirilebilir mi, sonuçlara etkisi olur mu?'' sorusu üzerine Karayalçın, şöyle konuştu: ''İlişkilendirilmemesi gerektiğini düşünüyorum. Sayın Başbakan ile burada ayrılıyoruz. Sayın Başbakan, bunun yanıtının sandıkta, seçimlerde verileceğini söylüyor. Ne ilgisi var? Yani seçimlerde neyin yanıtını verecekler? Seçmenlerimizin değerlendireceği bilgisiz, birikimsiz, beceriksiz, yetersiz belediyelerin yeniden inşasıdır. Bunu dikkate alarak oy kullanacaklardır. Davos'ta Sayın Başbakan'ın jestiyle ilgili seçmenlerin oy kullanmasının herhangi bir anlamı olamaz.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*