Karayalçın: AB ilişkilerini askıya alın

  • Giriş : 15.12.2007 / 15:48:00

Ziyaretlerde bulunmak üzere Antalya'ya gelen Karayalçın, Antalya Gazeteciler Cemiyetinde basın toplantısı düzenledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türkiye-AB ilişkileri konusunda görüşlerini açıklayan Karayalçın, Türkiye-AB ilişkilerinde yeni bir döneme girildiğini söyledi.

Hükümetin Türkiye-AB ilişkileri konusunda yeni bir değerlendirme yapması gerektiğini vurgulayan Karayalçın, AB Ülkeleri Devlet Başkanları Doruk Toplantısı'nda Türkiye aleyhine alınan kararlara mutlaka tepki gösterilmesini istedi.

Karayalçın, şöyle konuştu: ''Hükümetin, Türkiye-AB ilişkilerinde yeni bir değerlendirme yapması gerekir. 14 Aralıkta AB ülkeleri Devlet Başkanları Doruk Toplantısı yapıldı. Bundan önceki her doruk toplantısında Türkiye ile ilgili karar alınır, Türkiye'nin nasıl göründüğü, neler yaptığı tartışılırdı. Son doruk toplantısı, tarihi bir önem taşıyor.

Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy'nin çabaları ve ısrarıyla bu toplantı metninde, Türkiye'nin katılım ve üyelik durumu metinden çıkarılmıştır. Müzakerelerin devam edip etmeyeceğinden söz edilmemektedir. Eğer katılım ve üyelik durumu metinden çıkartılırsa, katılım ve üyelik olmayacaksa neyi konuşup, tartışacağız. Türkiye, imtiyazlı ortaklığa zorlanıyor.

İmtiyazlı ortaklık ikinci sınıf bir ilişkidir. Katılım yoksa, üyelik söz konusu değilse, bu durum imtiyazlı ortaklığı pekiştirmeye yöneliktir. Sarkozy'i ikna etmek, Merkel'in gönlünü almak için Türkiye oyalanamaz.''

-TÜRKİYE BU KARARA İTİRAZ ETMELİ-

''Türkiye, AB Ülkeleri Devlet Başkanları Doruk toplantısında alınan kararlara itiraz etmeli'' diyen Karayalçın, şöyle devam etti: ''Türkiye, bu karara itiraz etmeli ve tepki göstermelidir. Hükümet, bu kararı içine sindirecektir.

İnsanların tepkisini bir şekilde geçiştirecektir. Roma Anlaşması'na göre tam üyelik müzakerelerinde, Türkiye AB ile ilişkilerini askıya almamalı, ama siyasi ilişkiye girmemeli. AB, Türkiye konusunda kendi içinde karar vermeli, durumu netleştirmeli. AB, Türkiye'ye üyelik konusunda tarih verene kadar da siyasi ilişkisizliği yaratmalıdır.

Türkiye, AB ile siyasi ilişkilerini askıya almalı'' Karayalçın, Ankara Anlaşmasına göre, Türkiye'nin Ortaklık Konseyini toplantıya çağırması gerektiğini, burada vize konusunu, hizmetlerin serbest dolaşım konusunu masaya yatırması gerektiğini kaydetti. SHP Genel Başkanı Karayalçın, konuşmasında, TCK'nın 301. maddesinde değişikliklerin yapılması gerektiğini de söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious