Karayalçın: AKP'nin yeni sözü yok

  • Giriş : 04.09.2007 / 14:14:00

SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, 60. Hükümetin programının "AK Parti’nin Türkiye’ye söyleyecek yeni sözü olmadığını gösterdiğini" savundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Karayalçın, yaptığı yazılı açıklamada, 60. Hükümetin programını eleştirerek, programın yalnızca "Tek Kart Projesi" ile hatırlanacağını ileri sürdü.
Programda dolaylı olsa da çok sayıda hedefe yer verildiğini, ancak bunların 2006 yılında zaten karara bağlanmış hedefler olduğunu ifade eden Karayalçın, şunları kaydetti:
"60. Hükümetin programı, AKP’nin Türkiye’ye söyleyecek yeni sözü olmadığını göstermektedir. Sayın Başbakan’ın dün eleştirileri yanıtlarken yaptığı konuşmanın coşku ve heves düzeyinin düşüklüğü de bunun kanıtıdır.
Aslında programda dolaylı olsa da çok sayıda hedefe yer verilmiştir.
Örneğin 2013 milli gelir hedefi gibi. Başka bir örnek, enflasyon hedefidir. Ancak bunlar, 2006 Haziran ayında yapılan Yüksek Planlama Kurulunda zaten karara bağlanmış olan hedeflerdir. Büyük bir seçim zaferinden sonra sayın Başbakanın ifadesi ile ’take-off’ yapacak bir hükümetin programında bir buçuk yıl önce saptanmış olan hedeflerin tekrar edilmesi, söylenecek söz kalmadığını göstermektedir." Karayalçın, AK Parti’nin seçim döneminde vaat ettiği gibi özellikle istihdam ve dış açık sorununun çözümüne yönelik yeni bir sanayi ve teşvik siyasetini 60. hükümetin programında ortaya koymasının beklendiğini, ancak bu beklentinin karşılanmadığını ileri sürdü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious