Karayalçın: Kasım'da seçim olabilir

Karayalçın: Kasım'da seçim olabilir.12641
  • Giriş : 28.06.2008 / 15:46:00

SHP lideri Karayalçın, AK Parti'nin sonbaharda seçim planladığını iddia etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, ''Kasım 2008'de genel seçime gidilebilir. Eğer öyle olursa Türkiye'nin 1950'den sonra ''en erken'' seçimi olacaktır. Ama bu seçim de yeni bir çöküntüyü beraberinde getirecektir'' dedi.

Karayalçın, Gebze ilçesine bağlı Eskihisar köyündeki Osman Hamdi Bey Evi'nin bahçesinde düzenlediği basın toplantısında, 1982 Anayasası ile oluşturulmuş bir senaryo olduğunu savunarak, ''Bu senaryo gereği iki veya 2,5 parti olacak. seçim sistemi bu iki partiye yarayacak, hazine yardımını bu iki parti paylaşacak'' dedi.

Seçmenin, seçim zamanı gönlündeki partiye değil oyunun boşa gitmemesi öngörüsü ile barajı aşacağı var sayılan partiye yöneldiğini söyleyen Karayalçın, Hazine yardımının da buna göre dağıtıldığını ileri sürdü.

Bugünlerde AK Parti, CHP ve MHP'nin 1 milyar dolar hazine yardımı alacağının konuşulduğunu savunan Karayalçın, şunları söyledi:

''Bir de RTÜK koltukları var. Bu koltukları iki parti paylaşıyor. Basın dünyasının yönlendirilmesini ve cezalandırılmasını koltuğa oturanlar sağlıyor. İşte bu üç baraj, 1982 Anayasası ile belirlenen siyasi partiler yasası, yüzde 10'luk seçim barajı ve Hazine yardımı, RTÜK koltukları ile iki partili yapı ayakta duruyor. Ama bu yapı da toplumda Türk-Kürt, Alevi- Sünni, başı açık, başı kapalı gibi kutuplaşmaları meydana getiriyor.''

ERKEN SEÇİM, ÇÖKÜNTÜYÜ DE BERABERİNDE GETİRECEKTİR''

Erken genel seçim tartışmalarına da değinen Karayalçın, ''Kasım 2008'de genel seçime gidilebilir. Eğer öyle olursa Türkiye'nin 1950'den sonra 'en erken' seçimi olacaktır. Ama bu seçim de yeni bir çöküntüyü beraberinde getirecektir. Mevcut koşullarda mevcut sistemle olan seçimin sonucu da değişmeyecektir'' diye konuştu.

Toplantının ardından Osman Hamdi Bey'in Evi ve müzesini gezen Karayalçın, müzenin pazar günü kapalı olduğunu öğrenince şaşırdığını söyledi.

Müzelerin genellikle pazar günleri açık, pazartesi günleri kapalı olduğunu ifade eden Karayalçın, Osman Hamdi Bey'in ünlü tablosu 'Kaplumbağa Terbiyecisi'nin önünde fotoğraf çektirdi.

Karayalçın, yaptığı kısa bir gezintiden sonra Eskihisar'dan ayrıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious