Karayalçın: Sağ partiyle ittifak yapmayız

  • Giriş : 01.02.2007 / 00:00:00

Sosyal Demokrat Halk Partisi (SHP) Genel Başkanı Murat Karayalçın, solda ittifak için aynı sözlerin tekrar edildiğini, artık söylemden eyleme geçmek gerektiğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, siyasi çalışmalarda bulunmak amacıyla geldiği İzmir'de partisinin İl Başkanlığı'nda basın toplantısı düzenledi. CHP, DSP ve SHP ittifakının oy oranının yüzde 29 olduğunu öne süren Karayalçın, ittifaktan ve iktidardan kaçanların halka hesap vereceğini söyledi. 10 Aralık Platformu'nun sosyal demokrat, demokratik sol ve özgüklükçü sosyalistlerin birleşmesini istediğini, bu çağrıya SHP ve DSP'den olumlu yanıt gelirken, CHP'nin desteklemediğini kaydeden Karayalçın, “Solda ittifak için artık eyleme geçmek gerek. Aynı sözler tekrar tekrar dile getiriliyor. Çok söz söylüyoruz, eyleme geçmeliyiz. CHP üst yönetimi yüksek olasılıkla ‘otobüs kalkıyor, binen binsin’ anlayışını sergileyecek. Onlar otobüse kim binerse onlarla yoluna devam etsin'' dedi.

Karayalçın, geçen hafta vefat eden DYP Genel Saşkan Yardımcısı Serdar Tosun için başsağlığı ziyaretinde bulunduğu DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar'la ittifak görüşmesi yapıp yapmadığını soran basın mensuplarına, “Sağ partilerle ittifak içinde olan sosyal demokratlar var. Bizleri onlarla sakın karıştırmayın. Ağar'la elbette son siyasi gelişmeleri değerlendirdik. Ancak bunun içinde ittifak yoktu'' dedi.

‘ERKEN SEÇİM KARARI İÇİN SON HAFTA’
SHP lideri, 16 Nisan- 16 Mayıs tarihleri arasında cumhurbaşkanlığı seçiminin yapılacağını hatırlatarak, cumhurbaşkanını yeni TBMM'nin seçmesi için en geç bir hafta içinde 8 Şubat Perşembe gününe kadar meclisin erken seçim kararı alması gerektiğini açıkladı. Karayalçın bu tarihi, anayasa profesörleriyle yaptığı görüşmeler sonunda hesapladığını anlatarak, 25 Mart'ta erken seçim olabilmesi için, TBMM'nin en geç 8 Şubat'ta karar alması gerektiğini söyledi. Karayalçın, “CHP'li dostlarımızın kırmızı koltuklarından kalkıp, bir iki gün içinde istifa ederek, sine-i millete dönme zorunlulukları vardır. Aksi taktirde yakınmaya hakları yok. Bir hafta içinde erken seçim kararı alınmazsa bu konu gündemden düşecek'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious