Karayalçın: Türkiye'de siyaset alanı çöktü

Karayalçın: Türkiye'de siyaset alanı çöktü.12641
  • Giriş : 04.07.2008 / 17:18:00

Murat Karayalçın, Eğitim-Sen’in yeni seçilen Genel Başkanı Zübeyde Kılıç’ı makamında ziyaret etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, Türkiye’de siyaset alanının çöktüğünü öne sürerek, "Çöken siyaset alanı, kendi tartışmasını yargı alanına taşımış gibi bir görüntü sergiliyor" dedi.

Türkiye’de çok zor günler yaşandığını anlatan Karayalçın, "Türkiye’nin siyaset alanının çöktüğünü" ve sorunların çözülemez noktaya geldiğini ileri sürdü.

Karayalçın şunları kaydetti:

"Çöken siyaset alanı, kendi tartışmasını yargı alanına taşımış gibi bir görüntü sergiliyor. Türkiye’nin izlediği davalar neredeyse adli süreç olarak değil, siyasi bir süreç olarak görülüyor. Toplumun değişik kesimleri, bu davalarla ilgili karar vererek yerini almış bulunmakta.

Bir konuda yargıya müdahale edilirken, Anayasa Mahkemesi’nin vermiş olduğu bir karar kıyasıya eleştirilirken, bir başka yargı konusu gündeme geldiğinde bu kez yargıya müdahale edilmemesi gerektiği dile getirilmektedir. Bunlar aslında, çifte standardın ve kutuplaşmanın çarpıcı ifadeleridir." Siyasi Partiler Yasası ve seçim Yasası’nın değiştirilmesi gerektiğini kaydeden Karayalçın, barajın da kaldırılmasını istedi.

Eğitim-Sen Genel Başkanı Kılıç ise Türkiye’nin içinde bulunduğu süreçte,
demokrasiye ve demokratik adımlara ihtiyaç olduğunu söyledi. Kılıç, kamu
çalışanlarına siyaset yapma hakkının verilmesi gerektiğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious