Karayalçın'dan CHP'ye taş

  • Giriş : 15.10.2006 / 00:00:00

SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, Fransa Parlamentosu'nun aldığı sözde Ermeni soykırımını inkar edenlere ceza verilmesi yönündeki kararına tepki gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

SHP İstanbul İl Danışma Kurulu toplantısı Türkiye Spor Yazarları Derneği'nde düzenlendi. Toplantıda Cumhuriyet Halk Partisi, Yeni Türkiye Partisi gibi sol partilerde daha önce görev almış 300 kişi SHP'ye katıldı.

Murat Karayalçın, toplantı sonrası basın mensuplarının Fransız Parlamentosu'nun almış olduğu kararı hatırlatması üzerine bir değerlendirmede bulundu. Karayalçın, "2006 Fransa'sının 1789 Fransası'na ters düştüğünü düşünüyorum. 2006 Fransası, Fransız devrimini dışlamıştır. Fransa, devrimine ihanet etmiştir." dedi.

Fransızların ortaya koymuş oldukları bu yaklaşımın Türkiye aleyhine olmayacağını belirten Karayalçın, özgürlükleri kısıtlayan bir AB ülkesinin, Türkiye'ye herhangibir eleştiri yöneltmesinini bundan sonra mümkün olmayacağını kaydetti. Karayalçın, "Türkiye doğru olanı demokratik doğrultudaki gelişmesini bundan sonra da sürdürmelidir." dedi.

SHP'ye katılan 300 kişi adına Karayalçın, aralarında sanatçı Emre Saltık'ın da bulunduğu 14 kişiye parti rozeti taktı. Karayalçın toplantıda yaptığı konuşmada CHP yönetimini eleştirdi. CHP yönetiminin milletvekillerine konuşma yasağı getirdiğine işaret eden Karayalçın'ın bu sözleri salonda gülüşmelere yol açtı. Karayalçın, partilerin seçime giderken konuşmalarının normal olduğunu belirtirken, "Ama bu arkadaşlarımız seçime giderken konuşma yasağı getirmişlerdir." dedi. Partililere seslenen Karayalçın, "Siz konuşacaksınız. Çünkü bizim konuşacak sözümüz var. Bizim halkın sorunlarını çözme niyetimiz var. Göğsümüzü gere gere yüksek sesle konuşacağız. Nazım Hikmet'in dediği gibi bağır bağır bağıracağız." ifadelerini kullandı.

Bu arada konuşmalar yapılırken partililerin ilgisiz oldukları gözlendi. Bazı partililer sigara ve çay içerken, kimisi de sandviç yiyerek karnını doyurmayı tercih etti. Bir kısım partililer de salon dışına çıkarak kendi aralarında sohbet etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious