Karayalçın'dan 'Cumhurbaşkanlığı seçimi' uyarısı

  • Giriş : 10.06.2006 / 00:00:00

Sosyal Demokrat Halk Partisi Genel Başkanı (SHP) Murat Karayalçın, seçimlerin zamanında yapılması geretiğini belirtirken, 17 milyon seçmenin temsil edildiği bir meclisin cumhurbaşkanını seçmesini doğru bulmadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türkiye'de son yıllada ülke içinden ve dışından çeşitli telkinlerle erken seçimler yapıldığını ifaden Karayalçın, "Türkiye son dönemlerde çeşitli telkinlerle hep ekren seçimler yapıldı. Türkiye irrasyonel yollarla erken seçime götürüldü. Ancak biz önümüzdeki seçimlerin zamanında yapılmasını umuyoruz. AK Parti'nin daha önce erken seçim düşüncesi varsa da şimdi seçimi zamanında yapacağını düşünüyoruz." dedi.

Cumhurbaşkanını halkın seçmesini istediklerini belirten Karayalçın, 'Yapılan kamuoyu araştırmalarında vatandaşların yüzde 62'si Cumhurbaşkanını halkın seçmesini istiyor. Ayrıca 41 milyon seçmenin olduğu bir ülkede 17 milyon seçmenin temsil edildiği bir meclisin cumhurbaşkanını seçmemeli. Bu meclisin Cumhurbaşkanını seçmesi kanuni olsa da seçmenin çoğunluğunu temsil etmediği için doğru değildir. En doğru olan halkın kendisininin Cumhurbaşkanını seçmesidir." şeklinde konuştu.

Cumhuriyet Halk Partisi'ne (CHP) Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile ilgili eleştiren Karayalçın, "AK Parti Cumhurbaşkanlığı ile ilgili daha hiç bir aday göstermezken, CHP çıkıp AK Parti'den Abdullatif Şener'i aday gösteriyor. AK Parti de büyük ihtimalle Recep Tayyip Erdoğan'ı aday gösterecek. Türkiye Erdoğan mı olsun yoksa Şener mi olsun gibi tekliflerle sıkıştırılmamalı. Biz Cumhurbaşkanını halkın seçmesini ve anayasanın 102'inci maddesinin değiştirilmesini istiyoruz." diye konuştu.

Konuşmasında partisinin 14 ay sürecek olan bir maratona hazırlandığını belirten Karayalçın daha sonra şu bilgileri kaydetti: "Önümüzde uzun bir dönem var. Biz, 'Türkiye Öneriyor' adında bir proje geliştirdik. İl il dolaşarak vatandaşın kahvehanede, evinde ve sohbet odalarında geliştirdiği projeleri toplayacağız. Toplanan bu projeler derlenerek bir katalogda birleştirilecek. Bu projelerin hayata geçirilmesi için elimizden geleni yapacağız."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious