Karayalçın'dan iddialı açıklamalar

Karayalçın'dan iddialı açıklamalar.12641
  • Giriş : 04.02.2009 / 20:24:00

CHP Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Karayalçın, yine iddialı açıklamalar yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Karayalçın; Ankara için açıkladığı projelerin maliyetleri ile eleştirilere ''Projelerinin ne kadar ciddi olduğunu dostun da düşmanın da bildiği'' belirterek karşılık verdi.

Karayalçın, yaptığı yazılı açıklamada, Ankaralılara sunduğu 600 TL ''Hemşehrilik'' ve 25 bin kişilik ''Kent İşçiliği'' projelerinin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından ''uygulanmasının mümkün olmadığı'' gerekçesiyle eleştirildiğini ve bu görüşün rakamlarla açıklanmaya çalışıldığını hatırlattı.

''Hemşehrilik Geliri''nin Ankara'da yaşayan 90 bin yoksul ailenin aylık gelirinin belediye hizmet ve yardımlarıyla 600 TL'ye yükseltilmesine dayalı bir proje olduğunu ifade eden Karayalçın, bu projenin maliyetinin 450 milyon TL kadar olacağının hesaplandığını belirtti.

''Kent İşçiliği'' projesinde 25 bin kişiyi tam veya kısmi zamanlı istihdam edeceklerini belirten Karayalçın, bunun maliyetinin de 180 milyon TL olduğunu bildirdi.

Karayalçın, ''Hemşehrilik Geliri'' ve ''Kent İşçiliği'' projelerinin toplamının, Büyükşehir Belediyesi bütçesinin yüzde 15'ini bile aşmadığını kaydetti.

Başbakan Erdoğan'ın Ankara metrosunun Ulaştırma Bakanlığı tarafından yapılacağını söylediğini hatırlatan Karayalçın, Ankara Belediyesi'nin doğal gazı özelleştirerek kurtulduğunu savundu.

Karayalçın, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

''Anlaşılan bu sefer de metro inşaatını yüzüne gözüne bulaştırdığını fark ettiler. Sayın Başbakan'ın bu açıklaması Ankara Büyükşehir Belediyesinin beceriksizliğinin itirafıdır. Yani, bu belediye metro yapmayı beceremez, metroyu mecburen Hükümet yapacak demektir. Ama yine de sormak isterim; Ulaştırma Bakanlığı sadece AKP'li belediyelere mi metro yapacak? Bu seçimde başka partilerden belediye başkanı seçen kentlere metro yapmayacak mı? Bu nasıl bir devlet anlayışıdır.

Bizim yönetimimizde Ankara'nın kaynakları çeşitli kişi ve kuruluşlar için değil, Ankara Belediyesi için, Ankaralılar için kullanılacaktır.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*