Karayılan Barzani'yi tehdit etti

Karayılan Barzani'yi tehdit etti.23091
  • Giriş : 08.07.2008 / 21:42:00

PKK'dan toplu firarlar başladı. Karayılan Barzani'yi bakın nasıl tehdit etti?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin hava ve kara harekatıyla ağır kayıplar veren terör örgütünde şimdi de toplu firarlar yaşanıyor.

Terör örgütünün sözde bölge sorumlularından “Dr. Ali” kod adlı Yusuf Turhallı başarısızlığının ardından gözetim altına alınınca 20 adamıyla örgütten kaçarak KDP'ye sığındı.

Yaşananlar KDP ve PKK arasında gerginliği artırırken, Murat Karayılan, Mesut Barzani'ye bir mektup göndererek KDP'yi tehdit etti.

Güvenlik birimlerinden alınan bilgiye göre, geçtiğimiz günlerde “Şırnak, Siirt, Bingöl ve Bitlis” illerinden oluşan sözde bölge sorumluluğuna Suriyeli Fehman Hüseyin'in yakın adamı “Dr. Ali” kod adlı Yusuf Turhallı getirildi.

Güvenlik güçlerince bölgede gerçekleştirilen etkili operasyonlar karşısında başarısız olan ve örgütün bölgede büyük kayıplar vermesine neden olan “Dr. Ali” kod adlı Yusuf Turhallı, Murat Karayılan'ın talimatıyla Kandil'e çağrıldı. Terör örgütünün sözde bölge sorumlusu Turhallı, örgüt elebaşılarından “Cuma” kod adlı Cemil Bayık tarafından sorgulandı.

Sorgulama sonrasında görevden alınan Turhallı, Zap bölgesinde gözetim altında tutulmaya başladı. Örgüt tarafından “infaz” edilme endişesi taşıyan Turhallı, kamptan firar ederek eski görev bölgesine döndü. Burada örgüt arkadaşlarıyla görüşen Turhallı 20 silahlı adamıyla KDP bölgesine kaçtı.

“Dr. Ali” kod adlı teröristin 20 adamıyla KDP'ye sığınması terör örgütü yönetiminde “şok etkisi” yarattığı, bu durumun diğer örgüt sorumluları ve kadrolarını kaçmak için cesaretlendirmesinden endişe eden Murat Karayılan'ın, Yusuf Turhallı ve arkadaşlarının öldürülmesi için KDP bölgesine “tetikçiler” gönderdiği belirlendi.

Karayılan ayrıca Mesut Barzani'ye, “KDP, PKK'nın içişlerine karışmaktan vazgeçsin ve kaçan örgüt kadrolarını biran önce iade etsin. Aksi halde bölgede yaşanacaklardan PKK sorumlu olmayacak” diye tehdit mektubu gönderdiği bildirildi.

PKK'nın son zamanlarda bölgeye yatırım amacıyla gelen iş adamlarından ve Irak'ta yaşayan Kürt köylülerinden haraç toplaması, fidye alması ve ailelerin çocuklarını kaçırmasından KDP'nin büyük rahatsızlık duyduğu belirtiliyor.

Geçen hafta PKK'lı teröristler, KDP'lilerin yoğun yaşadığı bölgede su projesi yürüten bir Alman şirketi temsilcilerinden 100 bin AVRO haraç istemiş, bir başka olayda kaçırdığı Iraklı iş adamı Settar Mustafa'yı, ailesinin 50 bin AVRO fidyeyi ödememesi üzerine öldürüp, evinin önündeki çöplüğe bırakmıştı.

Yine, PKK'lıların, bölgedeki Kürt köylerinden “vergi” adı altında keçi ve koyun istemesi nedeniyle köylülerle PKK'lı teröristler arasında çıkan kavgada 3 kişi ağır yaralanmıştı.

Irak'ın kuzeyinde yaşananlardan rahatsızlık duyan KDP yönetimi, Kandil'e iletilen mektupta, “PKK'nın bu tür faaliyetlere biran önce son vermesi ve bölgeyi terk etmesini” istemişti.

Terör örgütü PKK'dan kaçan teröristlerin KDP bölgesinde gizlenmelerinin, son dönemde PKK-KDP arasında yaşanan gerginliği tırmandıracağı ve bölgede silahlı çatışma yaşanabileceği ifade edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*