Karayılan'dan Aktütün itirafları

Karayılan'dan Aktütün itirafları.13937
  • Giriş : 30.10.2008 / 04:00:00
  • Güncelleme : 29.10.2008 / 23:58:31

Karayılan, Aktütün'e yapılan saldırının askerlerin zamanında müdahalesi ile erken başladığını itiraf etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sözde PKK liderlerinden Murat Karayılan, örgüte yakınlığı ile bilinen Fırat Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada Aktütün Karakolu'na yönelik saldırıya önceden basında çıkan 150 veya 350 civarında değil 400 PKK'lının katıldığını öne sürdü. Karayılan, saldırıya katılan PKK'lı sayısında spekülatif bilgiler olduğunu söyleyerek, “Net olarak 400 PKK'lı katıldı” dedi. Geçen yıl 21 Ekim tarihinde yaşanan Dağlıca saldırısının ardından yakalanan kimi PKK'lılar da Dağlıca'ya 400 PKK'lının katıldığını öne sürmüştü.

ASKER ERKEN MÜDAHALE ETMİŞ

Karayılan açıklamasında Genelkurmay'ın da belirttiği gibi PKK'lıların askerlerce fark edilerek müdahale edildiğini ve bu nedenle saldırının erken başladığını doğruluyor. Ancak ona göre saldırı iddia edildiğini akşam saatlerinde değil öğlen saat 14.00'da başlayacaktı ama erken müdahale yüzünden iki saat erken öğlen saat 12.00'da başlamak zorunda kaldı. Yani Karayılan'ın iddiası şayet ciddiye alınacak olursa saldırı yine gündüz yapılacaktı. Karayılan, sabah saatlerinde güvenlik güçlerinin bazı PKK'lı grupların görüntüsünü almaları üzerine şüphelenerek havan ve top ateşi açtıklarını belirterek, bazı askeri birimlerin de hemen araziye çıkarıldığını, ardından askerlerin tam teçhizatlı savunma için hazır hale geçtiklerini söylüyor. Yani Aktütün Karakolu'na yapılan saldırının askerimizin zamanında müdahalesiyle erken başlatıldığını Karayılan da itiraf etti.

Karayılan ardından öğlen saat 12.00 gibi de askerlere bağlı bir keşif grubuyla PKK'lıların karşılaşması sonuncu ilk çatışmanın başladığını söylüyor. Karayılan bunun üzerine saldırıyı erkene almak zorunda kaldıklarını ve saldırıya geçtiklerini de öne sürüyor.

INTERNETHABER

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*