Karayılan'dan PKK'ya operasyon iddiaları

Karayılan'dan PKK'ya operasyon iddiaları.14538
  • Giriş : 07.07.2009 / 03:30:00
  • Güncelleme : 06.07.2009 / 23:51:17

PKK'nın elebaşısı Karayılan, Türkiye'nin PKK'ya yönelik kapsamlı sınır ötesi harekât hazırlığında olduğunu iddia etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kuzey Irak'taki Kandil dağında barınan PKK'nın elebaşı Murat Karayılan, Türkiye'nin PKK'ya yönelik kapsamlı sınır ötesi harekât hazırlığında olduğunu iddia etti. Operasyonla ilgili Türkiye'nin, Suriye, İran ve Irak'la ortak karar aldığını öne süren Karayılan, Kuzey Irak Kürt yönetimini ikna etmeye çalıştığını da ileri sürdü.

Rusya'nın Sesi Radyosu'ndaki bir programda konuşan PKK'lı Murat Karayılan, İran, Suriye, Türkiye ve Irak'ın eş zamanlı operasyon başlatma hazırlığında olduğunu iddia etti.

İran, Suriye ve Irak hükümetlerinin Kuzey Irak Kürt yönetimini ikna etmeye çalıştığını ifade eden PKK'lı Karayılan, "Türkiye, PKK'ya yönelik dört koldan bir saldırı gerçekleştirmek için gizli görüşmeler yürütüyor. Suriye ve İran Türkiye'nin bu kararını kabul etti, Irak hükümetinin Arap temsilcileri kabul yönünde tutum takınırken, Kuzey Iraklı Kürtler'in ise bu plana karşı çıkıyor" dedi.

Örgüte yönelik imha hareketi geliştirilmek istendiğini söyleyen Karayılan, "Bu konuda, Türk devleti bazı gizli heyetlerle Irak hükümeti ile gizli görüşmeler yürütüyor. İran ve Suriye'den sonra Irak hükümeti ve Kürdistan hareketlerini ikna etmek istiyor. Eğer bu güçler de destek verirlerse dört taraftan kapsamlı bir saldırı gerçekleştirmek istiyorlar. Tek gerekçe ise 'PKK hepimiz için büyük sorunlar yaratıyor, büyük bir tehdit oluşturuyor.' Eğer bu plan gerçekleşirse ilk önce bize darbe vurulacak, daha sonra da, tüm Kürt yönetimine sıra gelecek. Çünkü devletler, Kürt düşmanlığını yapıyor. Irak merkezi hükümeti içten içe Kürdistan düşmanlığını yapıyor. İran onlara dost gibi görünüyor. Ama o da düşmanlık yapıyor. Bu planın hayata geçip geçmemesi Kürdistan hükümetine bağlı" iddialarında bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*