Karayolları arazisi Zorlu'ya devrediliyor

Karayolları arazisi Zorlu'ya devrediliyor.12465
  • Giriş : 28.05.2007 / 18:52:00

Karayolları'na ait arazi, İstanbul'un en değerli noktalarından birinde bulunuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İstanbul Zincirlikuyu'daki Karayolları arazisi 30 Mayıs Çarşamba günü resmen Zorlu Grubu'nun olacak. Grup, ihale bedeli olan 800 milyon doları peşin ödeyecek.

Çarşamba günü Ankara'da yapılacak devir teslim imza törenine Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafız Özak da katılacak.

İhalenin satışıyla elde edilen 800 milyon doların, karayolları yatırımlarında kullanılması planlanıyor.

Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, araziye 350-400 milyon dolarlık inşaat yatırımı yapmayı planladıklarını söylemişti.

Karayolları arazisi Zorlu'nun

Karayolları'na ait İstanbul Levent'te bulunan 96 bin 505 metrekarelik arsanın satışına ilişkin nihai pazarlık görüşmelerinde, en yüksek teklifi 800 milyon dolarla Zorlu Gayrimenkul vermişti.

720 milyon dolar taban fiyattan başlayan açık artırmada, Zorlu Gayrimenkul, Dubai Şeyhi El Maktum'un ortağı olduğu Emaar Gayrimenkul ve Limak-Morgan Stanley Ortak Girişim Grubu arasında kıyasıya bir rekabet yaşandı.

Limak-Morgan Stanley Ortak Girişim Grubu, 776 milyon dolarlık teklifin ardından ihaleden çekilirken, Emaar Gayrimenkul 799 milyon dolarlık teklifle son ana kadar direndi.

Zorlu Gayrimenkul'ün 800 milyon dolarlık teklifi ise ihaleye noktayı koydu. Bu rakamın ardından Emaar Gayrimenkul, "Zorlu'ya hayırlı olsun" diyerek ihaleden çekildiğini açıkladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious