Karayolları'ndan ek ödenek talebi

  • Giriş : 04.04.2007 / 00:00:00

Levent'teki arazinin satışından gelecek paranın, bölünmüş yol, otoyol yatırımlarında kullanılması hedefleniyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM), paranın gelmesini beklemeden otoyol ve bölünmüş yollar için ek ödenek talep etti.

Karayollarının İstanbul Levent'te bulunan arazisinin 800 milyon dolara alıcı bulmasının ardından, para daha gelmeden kullanımının yolu açılıyor.

Araziden yıl ortasında gelmesi beklenen yaklaşık 1.1 milyar YTL'nin, bölünmüş yol ve otoyol yatırımlarında kullanılması hedefleniyor. Ancak bir an evvel özellikle dış kredili işlerini bütçeleştirmek isteyen Karayolları, paranın gelmesini beklemeden ek ödenek talebiyle Devlet Planlama Teşkilatına (DPT) başvurdu.

İki paket halinde yapılan ek ödenek başvurusunun ilkinde otoyollar için 550 milyon YTL, ikincisinde ise bölünmüş yollar için 710 milyon YTL ek ödenek talep edildi. DPT, otoyollara ilişkin ek ödenek talebini inceleyerek onay verdi ve konuyu Yüksek Planlama Kuruluna (YPK) götürdü.

Müsteşarlığın 710 milyon YTL tutarındaki bölünmüş yollara ilişkin ek ödenek talebine ilişkin incelemesi ise halen devam ediyor.

Ek ödenek üç otoyolda kullanılacak

YPK'dan onay gelmesi durumunda 550 milyon YTL'lik ek ödenek, üç otoyolun yapımında kullanılacak. Ek ödeneğin kullanılacağı otoyollar ise İzmir Çevre Yolu, Pozantı Otoyolu ile Gaziantep-Şanlıurfa Otoyolu olarak sıralanıyor.

Karayolları Genel Müdürü Cahit Turhan, ''Biz, gelecek olan parayı kaynak göstererek bu ödeneği çıkarıyoruz. Bunlar hemen harcanmayacak. Yapılan işlerin karşılığı olarak ödenecek. Şu anda bunların bütçeleştirilmesi, planlanması işlemleri yapılıyor'' dedi.

Turhan, 710 milyon YTL'lik ek ödeneğin ise ağırlıklı olarak bölünmüş yol çalışmaları, asfalt onarımları, diğer devlet ve il yolları ile şehir geçişlerindeki mevcut yolların iyileştirilmesinde kullanılacağını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious