Karayolu taşımacılığında yeni dönem

Karayolu taşımacılığında yeni dönem.15402
  • Giriş : 23.11.2008 / 21:44:00

Meclis Genel Kurulu bu hafta 1535 maddelik Türk Ticaret Kanunu Tasarısını görüşecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Tasarı, şehirlerarası yolcu taşımaya yeni bir standart getiriyor. Tasarı yasalaşırsa, şehirlerarası otobüslerde yumurta, soğan, pide ve lahmacun gibi yiyeceklerin yenmesi yasaklanacak. Tavuk ve horoz gibi canlı hayvanlar da bu araçlarda taşınamayacak.

Meclis bu hafta Türk Ticaret Kanunu Tasarısı için fazla mesai yapacak. 1535 maddeden oluşan Tasarı Genel Kurulu'ndan geçerse şehirlerarası yolcu taşımada yeni bir dönem başlayacak.

Tasarıya göre şehirlerarası otobüslerde yumurta, soğan, pide ve lahmacun gibi yiyeceklerin yenmesi yasaklanacak. Tavuk ve horoz gibi canlı hayvanlar da bu araçlarda taşınamayacak.

Ayrıca kamyon ve dolmuşlara yazı yazılması da yasaklanacak. Diğer taraftan her şirkete internet sitesi kurma mecburiyeti getirilecek. Şirketlerin yönetim kurulu ve genel kurul toplantıları, elektronik ortamda yapılabilecek

Tasarı deniz ulaşımına da yenilikler getiriyor. Yolcular, gemi kazalarında tazminat alabilecek. ''Ulla'' gemisinin neden olduğu olayların önlenmesi amacıyla da, hacizli Türk veya yabancı bayraklı gemilerin vaktinden evvel satılmaları olanağı getirilecek.

Tasarı ile birlikte, Türk hukukuna ilk defa ''sorumluluk sigortası'' kavramı girecek. Yanlış tedavi uygulayan doktor, yanlış savunma yapan avukat, kötü yönetim sergileyen şirket yetkilisi, ''sorumluluk sigortası'' kapsamında tazminat ödeyecek.

Yoğun bir hafta yaşayacak olan Meclis, Plan ve Bütçe Komisyon'unda haftalardır devam eden bütçe görüşmelerini tamamlayacak. Ayrıca değişik yasa tasarıları da yine Meclis'in gündeminde olacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*