Karayolunda kamyon yaşı pazarlığı

Karayolunda kamyon yaşı pazarlığı.8154
  • Giriş : 23.11.2007 / 10:08:00

Ulaştırma Bakanlığı, kara yollarında güvenliği artırmak ve çevre kirliliğini önlemek amacıyla 35 yaş üstü kamyon, otobüs, tanker ve çekicileri 15 Ocak 2008'den itibaren trafikten çekecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bu araçlara, 2 bin 400 YTL ile 7 bin 500 YTL arasında ödeme yapılarak MKE’nin Hurdasan tesislerinde imha edilecek.

Kamyoncular ise araçların kendilerinden parasız alınması, bunun yerine biriken vergi borçlarının silinmesini istiyor.

25 yıldır kamyonculuk yapan Ayhan Kaya, hükümetin eski kamyonlara 2 bin 400 ile 7 bin 500 YTL arasında ödeme yapmasının kamyoncuya bir fayda sağlamayacağını söyledi.

Kaya, “Kamyoncu bu paraya zaten kamyonunu hurdacıya satar. Önemli olan eski araçların vergi borçları. Kamyoncu vergi borçlarından kurtulmalı. Bugün 1965-70 modelli kamyonu bulunanların 40 bin YTL’ye kadar vergi borçları var” dedi.

1985 MODELDEN BAŞLASIN

Kendisinin 1964 model kamyonunun bulunduğunu ancak evinin önünde çürüdüğünü dile getiren Kaya, “Bu modelde kamyona iş vermiyorlar. Ben de zorunlu olarak başka bir kamyonda şoför olarak çalışıyorum. Ben kamyonumu vereyim para pul istemiyorum. Vergi borçlarımı silsinler yeter. 10 bin YTL’nin üzerinde borcum var ama ödeyemiyorum. Kamyonu alsanız ne olacak? Ayrıca uygulamanın 1985 ve üzeri kamyonlara da yapılması gerekiyor” diye konuştu.

20 yıllık kamyoncu Muzaffer Ballı da hurda indiriminin piyasaya ve kamyoncuya etkisinin olmayacağını ileri sürerek, asıl sorununun kamyoncunun biriken borçları olduğunu, hepsi olmasa da en azından vergi borçlarının faizlerinin alınmamasını istedi.

Ali Şimşek, 1970 model kamyonunun olduğunu belirterek, “Hemen alsınlar devlete vereceğim. Ama bu kamyoncunun sorununu çözmez. 3 bin YTL vergi borcum var. Vergi borçlarına da kolaylık getirilsin” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious